Antepevi, vatandaşları korkutuyor

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Her an yıkılma tehlikesi bulunan Antepevi, vatandaşları korkutuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen hafta başlayan sağanak yağış sonrasında, tamamen yıkılan 100 yıllık tarihi iki katlı Antepevi, çevre sakinlerine korkulu anlar yaşatıyor. Alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu Çukur Mahallesi Bayramoğlu Sokak'taki tarihi mekanın, ayakta kalan ve yıkılması an meselesi olan son duvarı, yanındaki binaya direklerle desteklenerek ayakta tutulmaya çalışılıyor. Aslına uygun restore edilmediği için sahipleri tarafından uzun zaman önce boşaltılıp kaderine terk edilen binanın, tamamen enkaza dönüşen kalıntılarının temizlenip, can ve mal kayıplarının önlenmesi isteniyor. Esnaf, bina nedeniyle işlerinin yüzde 80 azaldığını belirtiyor.

Tarihi binanın yakınlarında işyeri bulunan konfeksiyoncu Cuma Can, "Bu tarihi bina daha önce de yıkılmıştı. Son yağışlarla birlikte ayakta kalan bölümleri de yıkıldı. Can güvenliğimiz yok, binanın duvarının yıkılması durumunda, insanlar hayatını kaybedebilir. İşyerimize müşteri gelmeye korkuyor. Yetkililerin, enkaz haline gelen bu binayı tamamen temizleyip, bizleri bu sıkıntıdan kurtarmasını istiyoruz" diye konuştu.

Her an yıkılabilecek binayla bitişik dükkanda giyim mağazası bulunan Özlem Karadağ da, bina nedeniyle işyerine müşteri uğramadığını söyledi. Geçen hafta günlük 700-750 YTL ciro ile dükkan kapattığını söyleyen Karadağ, "Şu an günde 10-20 YTL ciro ile dükkan kapatıyorum. Dükkana müşteri gelmez oldu. Belediye bu binayı ya yaptırsın ya da yıktırsın ama acilen bir önlem alsın" ifadelerini kullandı.

Belediye başkanlarının seçilinceye kadar, vatandaşın kapısından ayrılmadığını, işleri bittiğinde de bir daha yanlarına uğramadığından yakınan Mehmet Bulak ise, "Buraya önlem alınması için illa 3-5 kişinin bina altında kalarak can vermesi mi gerekiyor." dedi.

Öte yandan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Önder Büdeyri, yağış sonrasında yıkılan tarihi Antepevi'nin etrafının çevrildiğini ve duvarın yıkılmasının önlenmesi için direklerle bitişiğindeki binadan destek verildiğini söyledi.

Yıkılan evin durumu hakkında Adana'daki Anıtlar Yüksek Kurulu'na bilgi verdiklerini belirten Büdeyri, ''Kurul'dan gelecek yetkililer, yıkılan evde incelemelerde bulunup, ne yapılacağına karar verecekler. Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan izin almadan bu yapılar için hiçbir şey yapılamaz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious