Antepli sanayiciler faiz indirimi istiyor

Antepli sanayiciler faiz indirimi istiyor.15215
  • Giriş : 15.01.2009 / 17:05:00

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, faizlerde bankaların başlattıkları indirim sürecini piyasaların yeniden hareketlenmesi açısından önemli ve hayati bulduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer, faizlerde bankaların başlattıkları indirim sürecini piyasaların yeniden hareketlenmesi açısından önemli ve hayati bulduğunu, indirim oranlarında daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Koçer, yaptığı açıklamada, kredi fiyatlarının bugünün gerçeklerine göre çok yüksek ve piyasayı kilitlemiş durumda olduğunu belirterek, ''Faizlerin makul düzeylere çekilmesiyle ekonomiyi harekete geçirmek, tüm kesimlerin faydasına olacaktır'' dedi.

Mevduat faizlerindeki önemli düşüşlerin ticari kredilere de yansıtılması ve borçlanma faizlerinin bir an önce aşağıya çekilmesini beklediklerini belirten Koçer, şöyle dedi:

''Mevduat faizleri kriz öncesi rakamların da gerisine gitmesine rağmen, ticari kredi faizlerinde indirim yapılmamasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Piyasadaki durgunluğu ve psikolojiyi tersine çevirmek, alınacak kararların hızı ve etkinliğine bağlıdır. Merkez Bankası'nın bankaların faiz indirim ve piyasa fonlama sürecini sıkı takibe alması gerekiyor. Gerekirse piyasanın fonlanması için yeni bir yöntem geliştirilmesi ve bu yüksek faiz uygulamasının piyasaları kilitleyici durumunun sona erdirilmesi gerekiyor. Unutmayalım ki, her şey dışardan gelmiyor. Bazı şeyleri de bizim içerideki uygulamalarımız getiriyor. Sonuçta Türk Liramız bol, sorun yok diyoruz, ama yüzde 30'larla kredi kullandırılıyor. Hala krediler kapatılıyor. Bunu anlamakta zorlanıyoruz.''

-''GÜVEN VE MORAL ORTAMINA İHTİYACIMIZ VAR''-

Kredilerin yeniden yapılandırılabilmesini temin edecek çalışmanın hızla hayata geçirilmesinin, piyasaların rahatlaması açısından önem arz ettiğini de vurgulayan Koçer, sözlerine şöyle devam etti:

''Alınacak her tedbire piyasaların ihtiyacı var. Bu ülke hepimizin kaybolan ticari kuralları ve ekonomik rakamları el birliği ile yerine koymamız gerekiyor. Önceliğimiz istihdamı korumak üretimi devam ettirmek ve ihracatta hızımızı azaltmamak olmalıdır. İşçi işinden olmuş, fabrikalar kapanmışsa eğer tek önceliğimiz enflasyon dersek ve bunu sağlasak bile neye yarar ki...Gelişmelere bağlı olarak ekonomi yönetiminin alacağı hızlı kararların piyasadaki oluşturacağı güven ve moral ortamına ihtiyacımız var. İnsanlar eli kolu bağlı ne yapacağını bilemeden, birilerinin kilitlenmiş piyasaları açmasını bekliyor. Bu piyasalar kendiliğinden açılmayacağına göre tüm taraflara düşen çok önemli sorumluluklar var.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*