Antep'te fıstığa festival

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Gaziantep, Antepfıstığı'nın yeterli tanıtımı yapılmadığı gerekçesiyle yeni arayışlar içerisine giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kent'in ileri gelenleri, 'Altın Fıstık Festivali' adını verdiği organizasyonda antepfıstığının daha iyi tanıtılması hedefleniyor.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çelik, yaptığı açıklamada, Gaziantep şehrinin sembolü olan antepfıstığının Türkiye'de ve dünyada yeterince tanıtılamadığını söyledi. Türkiye'de bir çok kentten kendine has özellikleri ile festivaller düzenlendiğine işaret eden Çelik, Gaziantep'in de fıstık festivali düzenlemesinin yerinde olacağını belirtti. Filmin bile festivalinin yapıldığını dikkat çeken Çelik, "Nasıl ki portakal, pamuk, kiraz ve kaysı festivalleri yapılıyorsa, bizim de kendi adımızı taşıyan antepfıstığı fesitivalinin yapılması gerekiyordu. Daha önce panayır şeklinde yapılıyordu. Ama şimdi bunu bir festival haline dönüştürmek istedik" diye konuştu.

Kentin önde gelen büroktratları ile bir araya gelip bu kararı verdiklerini işaret eden Çelik, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı'nın başkanlığında Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Ticaret Borsası ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan bir fuar komitesi kurulduğunu söyledi.

Vali Kamçı'nın başkanlığında oluşan komitenin festival için hazırlandığını ifade eden Çelik, "'Komite, uluslararası düzeyde bir festival olması yönünde karar aldı. Ben de bunun adının 'Altın Fıstık Festivali' olmasını önerdim ve kabul edildi. Şehirlerde bugün 10'cusu, 20'cisi hatta 100'cüsü bile gerçekleştirilen festivaller oluyor. Biz de fıstığın adını hem dünyada ve ülkemizde duyurmak hem de şehrimizin önemini duyurmak amacıyla bu yıl ilk festivalimizi eylül ayında gerçekleştireceğiz. Gaziantep'in festivallerle anılan bir şehir haline gelmesini istiyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious