Antiandros Antik Kenti kazıları başladı

Antiandros Antik Kenti kazıları başladı.11756
  • Giriş : 11.07.2008 / 22:48:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğrenci ve öğretim üyeleri, Antandros Antik Kenti'nde yeni yerleşim alanları bulmak amacıyla bu yılki kazılara başladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

EÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinde bulunan antik şehirde, üniversiteden 15 kişilik ekiple başlanan çalışmalara, eylül ayı ortalarına kadar devam edilecek.

Antandros Kazı Ekibi Başkanı EÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürcan Polat da yaptığı açıklamada, 8 yıldır bu alanda kazı çalışmalarının sürdürüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Bir yandan Roma dönemine ait bir villa kazılıyor. Bu çalışmanın şu anda yaklaşık 19 mekanı çıktı. Diğer bir çalışmamız 8. yüzyıldan başlayıp Roma dönemine kadar devam eden Nekropolis'te. Bir de yerleşim alanındaki kültür tabakalanmasını anlamaya yönelik bir çalışma yapılıyor. Şu anda bu üç çalışma içerisindeyiz."

EÜ Arkeoloji Bölümü'nün Antandros kazı grubu dışında Kavuşan Höyük, Phokaia, Ayenis, Klaros, Yeşilova Höyük, Tripolis, Türbe Höyük ve Aligai kazı alanlarında çalışmalarını sürdürdükleri belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*