Antibiyotik kıllanımına dikkat

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'de en çok kullanılan ilaç grubunda, antibiyotiklerin ilk sırada yer aldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son yıllarda, antibiyotiklerin yaygın ve kontrolsüz kullanımının tedavide direnç gelişmesini ortaya çıkardığına dikkat çeken uzmanlar, ‘Doktor yazmadıkça antibiyotik kullanılmamalı' uyarısında bulundu.

Araştırmada “Çoğu viral nedenlere bağlı üst solunum yolu grip, nezle, sinüzit, bademcik ve boğaz iltihabı gibi enfeksiyonlarda ve fizik tedavi rahatsızlıklarında antibiyotik kullanımı en sık rastlanan yanlışlardır” denildi.

Kayseri Tabip Odası tarafından yayınlanan ‘Kayseri'de Sağlık' dergisinde yer alan, ‘Antibiyotik Kullanırken Dikkat' başlıklı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal tarafından yapılan araştırmada, antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımının, tedavide direnç sorunu ortaya çıkardığını belirtildi. Ülkemizde antibiyotik kullanımının yüzde 18- 20 oranıyla birinci sırada olduğunu, oysa gelişmiş ülkelerde beşinci sırada yer aldığı hatırlatılan araştırmada, şu görüşlere yer verildi:

“Bilinçsiz antibiyotik kullanımı, gereksiz yere ilaçların yan etkisine maruz kalınmasına ve ülkemizin ekonomik anlamda zarar görmesine yol açmaktadır. Yaygın ve yoğun antibiyotik kullanımı, daha önceden antibiyotik kullanmış hastalarda, dirençli bakterilerle enfeksiyon sıklığını artırmaktadır. Dirençli enfeksiyonlar, hastanın hastanedeki sürecindeki uzama, tedavi maliyetlerinde ve tedaviye bağlı komplikasyonların artışına neden olmaktadır. Yanlış uygulamalar sonucu, yeni çıkan antibiyotiklere bile hızlı ve yaygın direnç gelişimi bildirilmektedir. Hastanelerde enfeksiyona yol açan bakterilerin yüzde 70'inde, en az bir antibiyotiğe karşı direnç gelişmiş durumdadır.”

“NEZLEDE BİLE ANTİBİYOTİK KULLANILIYOR”

Uygunsuz antibiyotik kullanımının nedeni olarak, enfeksiyon ve bakteriyolojik etkenler dışında gelişen hastalıklar olduğunu belirten Prof. Dr. Serhat Ünal'ın araştırmasında, “Çoğu viral nedenlere bağlı üst solunum yolu, grip, nezle, sinüzit, toksilit (Bademcik iltihabı), faranjit (Boğaz iltihabı) gibi enfeksiyonlarda ve romatolojik (Fizik tedavi rahatsızlıkları) hastalıklarda antibiyotik kullanımı en sık ratlanan yanlışlardır. Yine doktor önerisi olmadan reçetesiz antibiyotik alımı da bir etkendir. Ayrıca, uygun olmayan, yeterli doz ve sürede kullanılmayan antibiyotikler de yanlış kullanıma yol açmaktadır” görüşüne yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious