Antik çağdan bugüne direnen horoz!

Antik çağdan bugüne direnen horoz!.16996
  • Giriş : 04.07.2009 / 12:15:00

Denizli'nin meşhur horozunun antik çağlardan bu yana yaşadığı, yöredeki birçok medeniyete tanıklık ettiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Anadolu'da birçok medeniyet tarihin tozlu sayfalarında yerini alırken, Denizli horozu antik çağlardan günümüze kadar varlığını sürdürebildi. Denizli'nin hemen yakınındaki Laodikya antik kentinde yapılan kazılarda, önceki gün üzerine öten horoz figürü işlenmiş bir kandil bulundu. Bu figürün Denizli Valiliği ve Belediyesinin de logosunda bulunan şehrin simgesi ''Denizli horozu''na birebir benzemesi dikkat çekti.

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Laodikya'da daha önceden yapılan kazılarda, dövüşen horoz figürünün mermer üzerine işlendiğine rastlandığını ancak böyle bir figürle ilk kez karşılaştıklarını söyledi.

Zeybekci, ''İlk defa bizim logomuza benzer bir figüre rastlıyoruz. Bu gösteriyor ki horozumuz 2-3 bin yıldan bu yana burada yaşıyor'' dedi.

Laodikya Antik Kenti Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek de ''Bu kandili ve üzerindeki horoz figürünü, daha önceki gün bulduk. Bu, geçmişte de Denizli horozunun bölgede çok sevildiğini bize göstermekte'' diye konuştu.

-''HOROZUN SAYISI AZALDI''-

Denizli Valisi Yavuz Erkmen de meşhur Denizli horozunu bazı yabancı turistlerin bile beğenip satın aldığını söyledi.

Denizli'ye ait bu horozun, Tarım İl Müdürlüğü tarafından özel olarak üretilmeye başladığını belirten Erkmen, ancak üretimin başka yerlerde de yapılmasını istediklerini bildirdi. Erkmen, ''Üretimin çok daha yaygın olmasını istiyoruz ama günümüz koşullarında bu bir talep meselesi. Ne kadar talep olursa, o kadar üretime hazır olduğumuzu buradan herkesin bilmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Erkmen, Denizli horozunun sayısının azaldığına dikkati çekerek, ''Belki Denizli'nin içindeki evlerde ancak kısıtlı sayıda var. En yoğun bulunduğu yer Tarım İl Müdürlüğü, bir de köylerde var'' açıklamasında bulundu.

Erkmen, Denizli horozunun özelliğini ise şöyle anlattı:

''Tabii Denizli horozumuz bir taraftan sertliği, bir taraftan uzun süreli ötmesi ile meşhurdur. Bir laf vardır; 'Her horoz kendi çöplüğünde öter ama Denizli horozu her yerde öter.' Yani bu, Denizli horozunun kabiliyetini ve gücünü temsil etmektedir.''

-''BİRÇOK HASTALIKLARA DİRENEREK GÜNÜMÜZE GELMİŞ''-

Tarım İl Müdürü Yusuf Gülsever ise ''Denizli horozu, Denizli'nin köklü tarihinden Denizlilerle beraber hep yaşayagelmiştir. Birçok hastalıklara direnerek gelmiş, Denizli bunu sevmiş, Türkiye sevmiş. Denizli horozunun farkı bu. Tabii Denizli horozunun güzelliği, ötüşü...'' dedi.

Denizli horozunun geçmiş yıllarda evlerin bahçesinde devamlı bulunduğunu ama apartman sisteminden sonra İl Müdürlüğü bünyesinde modern kümeslerde yetiştirmeye başladıklarını dile getiren Gülsever, bu horozu ilgi duyanlara verdiklerini bildirdi.

Gülsever, ''Bizim buradaki kapasitemiz yaklaşık 400 horoz, 600 tavuk. Yıllık da 10 bine yakın civciv üretiliyor ve satılıyor. Talep fazla. Değişik illerden talepler geliyor'' diye konuştu.

Yusuf Gülsever, horozun mevcut sayısını koruduğunu ama sayıyı artırmak istediklerini kaydederek, ''Ülkemizin bu güzel geninin yok olmaması için elimizden geleni yapıyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*