AOÇ için meclis önünde eylem

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

Atatürk Orman Çiftliği'nin AK Parti Hükümeti tarafından rant amaçlı olarak talan edildiğini savunan çeşitli partilere mensup bir grup durumu protesto etmek için meslis önünde eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis Dikmen Kapısı önünde toplanan Demokratik Sol Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetci Hareket Partisi üyesi yaklaşık 200 kişilik bir grup Cumhuriyet kazanımının anlamlı simgesi olan Atatürk Orman Çiftliği'nin (AOÇ) hükümet tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) getirilen yasa teklifi ile gasp edildiğini savunarak eylem yaptı. Ellerinde taşıdıkları döviz ve attıkları sloganlarla AOÇ'nin sahipsiz olmadığını ifade eden eylemciler yeşil alanların betona dönüştürülmesine izin vermeyeceklerini savundu.

Grup adına bir açıklama yapan AOÇ Girişim Sözcüsü Gökhan Günaydın, hiçbir demokratik katılım ve tartışma ortamı oluşturulmadan bir oldu bitti ile AKP hükümeti tarafından geçirilen bir yasa teklifi ile Başkent'in tek açık ve yeşil alanını oluşturan AOÇ'nin gasp edildiğini savundu. Günaydın, çıkartılacak olan yasa ile aslında çiftliğin tümünün rant alanına dönüştürülmeye çalıştığını iddia etti. Hiçbir üst ölçekli dayanmadan, nerelerde geçerli olacağı ve ne kadar alanı kapsayacağı bilinemeyen bir alt yapı gerekcesi ile çiftlik üzerinde bir başka talan mekanizması tezgahlandığını ifade eden Günaydın, bu amaçlar için kullanılacak alanların dışında kalan tüm arazinin kullanım hakkının Ankara Bayükşehir Belediyesi'ne devrinin öngörülerek AOÇ'nin fabrikaları, tesisleri ve kültürel varlıkları ile belediye arkası haline getirilmeye çalışıldığını söyledi. AOÇ girişimi olarak bu talana asla izin vermeyeceklerini belirten Günaydın, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nı bu talanın durdurulması için göreve çağırdı.

Yapılan basın açıklamasının ardından eylemci grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious