AP Başkanı : AK Parti kapatılırsa müzakereler durur

AP Başkanı : AK Parti kapatılırsa müzakereler durur.15493
  • Giriş : 20.06.2008 / 10:13:00

AP Başkanı Pöttering: "AK Parti kapatılır, Erdoğan yasaklanırsa müzakereleri Türkiye durdurmuş olur"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AVRUPA Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering Brüksel’deki AB zirvesinde düzenlediği basın toplantısında Lizbon Anlaşması’nın İrlanda’daki referandumda reddinin genişlemeye etkisine ilişkin sorular üzerine, ‘Kimse, Türkiye ile müzakereleri durdurmayı düşünmüyor’’ dedi. Pöttering, Türk yargısının hükümetteki partiyi kapatmasının ‘çok farklı bir durum oluşturacağı’’ uyarısında bulundu, ‘Eğer AK Parti kapatılırsa ve Erdoğan yasaklanırsa bunu Türkiye yapabilir... Türkiye şartları değiştirmedikçe müzakereler sürecek. AK Parti’nin kapatılması ve başbakanın siyaseten yasaklanması Türkiye’nin müzakerelere devam etmek istemediğini gösterir. O zaman bizim tutumumuz da tamamen değişecektir elbette’ dedi.

AB dönem başkanı Slovenya ise AB’nin parti kapatma ile ilgili tutumunu değiştirdiği haberlerini yalanladı. Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrj Rupel’in konuya ilişkin görüşleri şöyle özetlendi: Dava çok olağan dışı. Şu an için müzakere süreci ve kapatma davası arasında doğrudan bir bağlantı yok. Fakat karar çıktığında dava ve etkileri dikkatlice incelenecek, gereken tepkiler verilecektir.’

İRLANDA ‘HAYIR’ININ REHİNESİ DEĞİL

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen de Alman Bild gazetesine yaptığı açıklamada Türkiye’nin AB üyeliğini savundu, ‘Dışarıda mı kalmalı?’ sorusuna ‘Kesinlikle hayır. Avrupa’yı kapalı bir toplum gibi göstermeye çalışmak çok yanlıştır. Türkiye, AB üyeliğine aday bir ülkedir ve İrlanda ‘hayır’ının rehinesi değildir’ yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious