AP Başkanı Pöttering: "AK Parti'yi kapatmak absürttür"

AP Başkanı Pöttering:
  • Giriş : 09.05.2008 / 12:20:00
  • Güncelleme : 09.05.2008 / 12:24:43

Pöttering, kameranın objektifine dönerek, ‘AK Parti, demokratik bir partidir. O’nu kapatmak absürttür’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AVRUPA Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering, Avrupa Birliği dönem başkanı Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da Avrupa Forumu’nun yapıldığı sırada verilen arada Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile bir süre sohbet etti. AK Parti’nin demokratik yollarla iktidara gelen bir parti olduğuna dikkat çeken Pöttering’in konuşması sırasında, Bakan Ali Babacan, arkasında duran bir Türk televizyonunun kamerasını göstererek, ‘Arkanızda kamera var’ dedi. Pöttering de bu kameraya dönerek, ‘AK Parti, demokratik bir partidir. O’nu kapatmak absürttür’ diye konuştu.

İLK SORU KAPATMA DAVASI

DIŞİŞLERİ Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ise, ‘AK Parti’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması halinde, AB ile ilişkilerin hiç bir şey olmamış gibi devam edeceğini beklememek gerektiğini’ söyledi. Babacan, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantıları ve ikili görüşmelerde, kendileri gündeme getirmemesine rağmen muhataplarının bu konudaki sorularıyla karşılaştıklarını anlattı.

YARGININ İTİBARI ÖNEMLİ

BABACAN ‘Türkiye son dönemde sürekli yaptığı reformlarla gündeme geldi. Böyle bir gelişmenin olumsuz bir bakışla önümüze gelmesi kuşkusuz bizi üzüyor. Ancak Türkiye’de kurumlar var. Temel kurallar ve kurumların sapasağlam ayakta durması önemli. Yargının bağımsızlığı ve itibarı önemli. Sonuçta, yargının verdiği kararlar son kararlardır. Bizim şu anda odaklandığımız nokta, Anayasa Mahkemesi’nden çıkacak kararın, partimiz için olumlu olmasıdır’ dedi.

ALTERNATİF ÜYELİK AKLA UYMAZ

DIŞİŞLERİ Bakanı Babacan, hem Türkiye, hem de AB için ‘alternatif bir üyeliğin’ ne akla uygun ne de üzerinde müzakere edilebilir olduğunu bildirdi. Bakan Babacan Sloven gazetesi Dnevnik’te dün yayımlanan yazısında ise, Türkiye ve AB’nin ortak kader ve daha iyi bir gelecek için birlikte çalışmak zorunda olduğuna vurgu yaptı.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious