AP: Başörtüsü yasağı ayrımcılığa yol açıyor

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Parlamentosu (AP), başörtüsü yasağının Türkiye'de 'dolaylı ayrımcılığa' sebep olduğu endişesi taşıdığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kadınların, kıyafetleri sebebiyle dışlanmasının 'cinsiyet eşitliği' ilkesine aykırı olduğu belirtildi. Taslakta, ayrımcılık konusunda Türkiye'nin araştırma yapması istendi. Avrupa Birliği, 27 Eylül'de onaylanan AP Türkiye raporunda ilk kez başörtüsü meselesine dikkat çekmiş ve çözüm yönünde bir mutabakata ulaşılması gerektiğini dile getirmişti. Emine Bozkurt'un hazırladığı yeni raporun, 19-20 Aralık tarihlerinde AP Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi'nde tartışılması bekleniyor.
Ocak ayında Genel Kurulu'nun onayına sunulması planlanan raporda, Türkiye'de kadın haklarında iyileşme olduğu tespiti yapılıyor; ancak hükümet bazı konularda eleştiriliyor. Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi'nde dün Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun katılımı ile gerçekleştirilen tartışmanın ardından bir basın toplantısı düzenleyen Emine Bozkurt, Türkiye'deki çok sayıda kadın örgütünün kendisine başvurarak başörtüsü yüzünden ayrımcılığa maruz kaldıklarından şikayet ettiklerini belirtti. Hollandalı raportör, ayrımcılığın boyutlarının bilinmesi için Türk hükümetinin bir çalışma yapması gerektiğini söyledi. Başörtülü kadınların bazı alanlarda sadece başörtüsü taktıkları için dışlanmalarının cinsiyet eşitliği ilkesine aykırı olduğunu kaydeden Çubukçu, "Erkekler başörtüsü takmadıkları için adil olmayan bir ortam ortaya çıkmaktadır." dedi. Başörtüsünün istihdam alanında ayrımcılığa yol açtığını savunan Çubukçu'nun eğitimdeki başörtüsü sorununa değinmemesi dikkat çekti. Eğitimde başörtüsü yasağını ancak ima eden Bozkurt, "kadınların eğitim ve emek piyasasına katılımını sağlayan sağlam bir ayrımcılıkla mücadele siyaseti" talep etti. Bozkurt, Zaman'a yaptığı açıklamada, eğitimde başörtüsü sorununa değinmemesine sebep olarak AB'nin eğitim konusunda yetkili olmamasını ve AİHM'nin Leyla Şahin kararını gösterdi. Bozkurt, emek piyasasında ayrımcılığın ise doğrudan cinsiyet ayrımcılığına girdiğini, cinsler arası eşitliğin de AB'nin temel hedeflerinden birisi olduğunu savundu. Taslak rapor, Türkiye'de kadın haklarında iyileşme tespiti yaparken, hükümeti de eleştiriyor. Bazı AKP'lilerin kadın haklarını kısıtlayan teklifler getirmelerini eleştiren taslak, kadına şiddeti cezalandıran kanunu tadil etmek isteyen teşebbüslerin "bir milletvekilinin karısına karşı şiddet kullanmasının ardından" durdurulduğuna işaret etti. Bozkurt'un "bir milletvekili" ile Halil Ürün'ü kastettiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious