AP heyeti Hristofyas'la görüştü

AP heyeti Hristofyas'la görüştü.46620
  • Giriş : 28.03.2008 / 19:00:00
  • Güncelleme : 28.03.2008 / 18:48:02

Avrupa Parlamentosundaki (AP) Sosyalist Grup Başkanı Martin Schults, "AP'deki 220 üyeli grubun lideri olarak Türkiye'yle ilişkilerini kullanarak, Kıbrıs sorunu için elinden geleni" yapacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rum radyosunun haberine göre, Rum sosyalist EDEK partisinin davetlisi olarak bir heyetle Kıbrıs Rum kesimine gelen Schults, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüştü.

Schults, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Hristofyas'a, "AP'deki 220 üyeye sahip Avrupa Sosyalist Grubu lideri olarak Türkiye'yle ilişkileri aracılığıyla, Kıbrıs sorunu için elinden geleni yapacağı" konusunda teminat verdiğini aktardı.

Elindeki imkanların kısıtlı olduğunu ifade eden Schults, "yapabileceklerinin, nihayetinde iki tarafa bağlı olacağını" belirterek, "Sayın Hristofyas'la, hükümetin taahhüdü hakkında net şekilde konuştum. Kıbrıs Türk tarafının liderliğinin ne kadar uzağa gidebileceğini görmekle çok ilgileniyoruz" dedi.

Lokmacı kapısının açılmasından önce atılacak adımları dört gözle beklediklerini kaydeden Schults, "Sosyalist Grup olarak, ki AB temsilcisi değil, güçlü Sosyalist Grubun başkanı olduğumun altını çizmek isterim, daha ilerisi için elimden geleni yapacağım" diye konuştu.

AP heyeti, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la da görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious