AP iki adım ileri, bir adım geri

  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

Türkiye-Avrupa Karma Parlamentosu Eş Başkan Yardımcısı Duff, "AP, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda iki adım ileri bir adım geri attı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ancak bütün bunlara rağmen Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması şansının kaçırıldığını kaydeden Duff, "AB hala Kıbrıs Türk toplumuna yönelik izolasyonların sonlandırılması taahhütünü yerine getirmeli" dedi.

"AVRUPALI VEKİLLER CAHİL"

AP üyesi pek çok milletvekilinin Türkiye'nin jeopolitik önemi konusunda cahil olduğunu söyleyen Duff, pek çok zorluğa rağmen Doğu ve Batı'yı birleştirecek Avrupalı İslamı geliştirmek için desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Duff, Türkiye olmadan AB'nin ciddi bir ortak dış, güvenlik ve savunma politikası inşa etmekte oldukça zorlanacağını kaydetti.

Andrew Duff son olarak Türkiye'nin şimdi özellikle ifade özgürlüğü konusunda AB standartlarına ulaşma çabalarını güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

ATATÜRK SÖZLERİ İLE TARTIŞMA YARATMIŞTI

Liberal Partı Sözcüsü Andrew Duff, daha önce "Bu asker kafasıyla AB'ye giremezsiniz. Militarist zihniyetten kurtulmanız gerek, ancak bunu devlet dairelerine Atatürk'ün resimlerini asarak yapamazsınız. Kemalizm milliyetçiliği artık eskidi. Reforme edilmesi gerek. Atatürk'ün vatandaşlık anlayışı o dönemde iyiydi. Oysa AB bunun tam tersi anlayışta" sözleri nedeniyle Türkiye'de büyük tepki görmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious