AP milletvekillerinden 301. madde ısrarı

AP milletvekillerinden 301. madde ısrarı .10272
  • Giriş : 21.11.2007 / 17:17:00

TBMM'deki Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 58. Toplantısında, Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, özellikle 301. madde üzerinde ısrarla durdular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, basına kapalı yapılan "soru-cevap" bölümünde, Bakan Babacan'a özellikle 301. madde, kadın hakları, Kıbrıs ve DTP'nin kapatılmasıyla ilgili sorular soruldu.

Babacan, "301. maddeyi ne zaman değiştireceksiniz? Bu değişikliğin içeriği ne olacak?" sorusu üzerine, Türkiye'nin 301. maddeyi değiştirme niyeti olduğunu söyledi, ancak bu konuda AB'den baskı gelmesini eleştirerek, "Sizden ne kadar çok baskı gelirse, değiştirmemiz de o kadar zorlaşır" ifadesini kullandı.

AP Üyesi Rum Milletvekili Marios Matsakis, Babacan'a, "Kıbrıs'tan ne zaman asker çekeceksiniz?" diye sordu. Babacan da "Eğer Annan Planı kabul edilmiş olsaydı, Adada askersizleştirme süreci de başlayacaktı" karşılığını verdi.

AB kaynakları, Babacan'a, DTP'nin kapatılması davasına ilişkin de soru sorulduğunu, ancak Bakanın vakti olmadığı için soru-cevap bölümünü sona erdirerek bu soruya yanıt veremediğini belirttiler.

Toplantının, "Türkiye'de ve AB'de Siyasi Durum" başlıklı oturumunda konuşan Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın, soruları yanıtlarken, "TCK'nın 301. maddesi konusundaki olası bir değişikliği zamana yayma ve daha uzun bir sürece dahil etme gibi bir anlam çıkardığını" ifade etti.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Yaşar Yakış da Babacan'ın bunu demek istemediğini ifade ederek, 301. maddenin, "Türkiye AB'ye üye olsa da olmasa da değiştirilmesi gereken bir şey olduğu" yolunda Türk kamuoyunda çok geniş bir kanı bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious