AP Raportörü, AK Parti davasından umutlu

AP Raportörü, AK Parti davasından umutlu.19899
  • Giriş : 02.04.2008 / 23:25:00
  • Güncelleme : 02.04.2008 / 19:13:13

NTV’nin sorularını yanıtlayan AP’nin Türkiye raportörü, AK Parti’ye açılan davanın reddedileceğini düşündüğünü söyledi, “Reform süreci de yeniden ve çok hızlı bir şekilde gündeme gelecektir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AP Türkiye Raportörü Ria Oomen Ruijten, NTV canlı yayınında, AK Parti’ye açılan kapatma davasına ilişkin görüşlerini açıkladı.

Ruijten, “Şu anda Türkiye’de olan bitenlerle ilgili endişelerim var. Açılan dava tüm Türk toplumunu tehdit ediyor. Bence yargı devletin sahibi gibi davranamaz. Umarım parlamento ve hükümet bunun üstesinden gelecektir” dedi.

Ruijten, AK Parti’nin kapatılmayı önlemek için anayasayı değiştirme girişimi için de, “Demokrasinin, hukukunun üstünlüğü ilkesi bir anayasanın içinde varsa, ki yeni anayasanın da bunların içerdiğini biliyoruz, o zaman olabilir, bunlar kabul edilebilir” dedi.

“AK Parti kapatılırsa ne olur” sorusu üzerine “Kimseyi, özellikle de iktidar partisini hayal kırıklığına uğratmak istemem, ama olumlu bir sonuç çıkacağını düşünüyorum” diyen Ruijten, şöyle devam etti:

“Reform süreci de yeniden ve çok hızlı bir şekilde gündeme gelecektir. Benim için önemli olan şey -ki bunları raporumda da belirttim- insan haklarına saygı duyulduğu, temel özgürlükler, hukukun üstlüğü, demokrasi ve sosyal anlamda piyasa odaklı ekonominin olduğu bir toplumda gelişme görülebilir. Böylelikle hem refah hem de istikrar olur. Bence öncelikli olarak ele alınması gereken proje de budur.”

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious