AP raporunda başörtü konusu yer aldı

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'de kadın haklarının durumu ile ilgili bir rapor hazırlayan AP milletvekili Emine Bozkurt, raporunda Türkiye'de başörtülü kadınlara iş hayatında ayrımcılık yapıldığı yönündeki şikayetlere de değindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi, Türkiye'deki kadın haklarıyla ilgili Brüksel'de bir toplantı düzenledi. Toplantının ardından Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve Avrupa Parlamentosu'nun Türk asıllı üyesi Emine Bozkurt'un da katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, komiteye Türkiye'deki kadın haklarının durumu ile ilgili rapor sunan Emine Bozkurt, basın mensuplarına raporun genel çerçevesi hakkında bilgi verdi. Türkiye'de kadın haklarının gelişim sürecini 3 aşamaya ayıran Bozkurt, yasal sürecin başarılı bir gelişme gösterdiğini vurguladı. Bozkurt, 'kağıt üstündeki hakların uygulamaya geçmesi' olarak ifade ettiği ikinci aşamada hâlâ sorunlar yaşandığını ifade etti. AP raportörü, kadınların bu konudaki gelişmeleri bizzat hissedecekleri aşamaya ise henüz geçilemediğinin altını çizdi.

Emine Bozkurt, bir soru üzerine raporun 29. paragrafında geçen Türkiye'deki başörtülü kadınların iş hayatında yaşadığı problemlerle ilgili olarak şunları söyledi: "Türkiye'de çok farklı kesimlerden kadın haklarını savunan sicil toplum kuruluşlarıyla görüştüm. Başörtüsü takan kadınların ayrımcılığa tutulduğuna dair şikayetler işittim" dedi. Cinsiyet eşitliği konusunun Avrupa Birliği ile müzakerelerinde önemli olduğunu vurgulayan Bozkurt, "Bazı şirketler başörtüleri nedeniyle kadınları işe almıyorsa, onlara erkekler karşısında eşit davranmıyor demektir" diye konuştu. Bozkurt, durumu daha net görebilmek için bu konuda daha fazla bilgi ve iyi bir araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ise kadın hakları konusunda çok önemli adımlar attıklarını, bundan sonraki hedeflerinin yasal düzenlemeleri uygulamaya geçirmek olduğunu söyledi. Bu konuda uygulamaya yönelik eleştirileri 'haklı ve yerinde' sözleriyle nitelendiren Çubulçu, "Yasal değişiklikleri yaparken, kendi ülkemizin kadınları için sabırla, inançla, istekle bunu yaptığımızın altını çizmek istiyorum" dedi. AB sürecinin bu çalışmalara büyük bir ivme ve güç kattığına dikkat çeken Bakan Çubukçu, AB ile müzakerelerin durması halinde bile bu konudaki hiçbir çalışmaları durdurmayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious