AP Türkiye raporu kabul edildi

  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raporu yapılan değişiklikler ardından kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AP raporunun herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Raporda, Türkiye'nin AB yolunda siyasi reformlara hız verilmesi isteniyor. Raporda özellikle ifade ve din özgürlüğü ile azınlık hakları, sivil-asker ilişkileri, kadın hakları, sendikalar, kültürel haklar ve yargının bağımsızlığı alanlarında reformların ve uygulamanın hızlandırılması istendi.

Raporda, Türkiye'nin 9. reform paketi hazırlamasının memnuniyetle karşılandığı ifade edildi. Raporda terörle mücadele yasasının da temel hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı unsurlar içermemesi tavsiye edildi.

Raporun kabul edilmesi ardından basın toplantısı düzenleyen Türkiye raportörü Camiel Eurlings, AP raporunun Türkiye'de reformların devam etmesi için teşvik edici olmasını umduğunu söyledi.

Hollandalı Hristiyan Demokrat vekil Eurlings, raporun kabul edilmesi ardından bir basın toplantısı yaptı. Eurlings açıklamasında Türkiye'nin sözlerini yerine getirmesi beklediklerini ifade etti. Eurlings, Türkiye'nin Ek Protokol'den kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesini de istedi. Ancak Ankara, KKTC'ye yönelik izolasyonlar devam ettiği sürece Rum Kesimi'ne gemi ve havalimanlarını açmayacağını vurguluyor. Eurlings konuşmasında siyasi reformların hızlandırılmasını da istedi.

Raportör Eurlings, raporuna "çok güçlü bir destek" verildiğini ancak raporun bu kadar "sert olmasının üzüntü verici" olduğunu vurguladı. Eurlings, "Bu rapor umarım Türkiye'de reformların hızlanması için teşvik olur. Bir sonraki rapor daha iyi olur umarım." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious