Apartmanda büyük ABD cephaneliği!

Apartmanda büyük ABD cephaneliği!.20916
  • Giriş : 05.08.2008 / 22:02:00

Kırgız polisi, bir Amerikan vatandaşı tarafından kiralanan ve ABD Büyükelçiliği çalışanlarının da oturduğu dairede büyük bir cephanelik ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, polisin önceki gece düzenlediği baskın sırasında dairede ABD Büyükelçiliği çalışanlarının da olduğu bildirildi.

Amerikan Büyükelçiliği, makineli tüfekler, havantopları ve çeşitli silahlar ile cephanenin yerel yetkililerin isteğiyle teröre karşı operasyon tatbikatı için getirildiğini savundu. Büyükelçilik, iki ülkenin Kırgızistan'ın teröre karşı potansiyelini artırmak için ortak çabalarının devam etmesi için olayın çözülmesine yönelik beklentiyi de dile getirdi.

Kırgızistan'da Afganistan'daki operasyonlar için kilit önem taşıyan bir Amerikan üssü bulunuyor. ABD'nin 2001'deki Afganistan operasyonu sırasında oluşturduğu Gansi üssü, bir Amerikan askerinin bir Kırgız vatandaşını öldürdüğü 2006'dan beri Washington ile Bişkek arasında diplomatik sürtüşme kaynağı haline gelmişti. Kırgızistan'da bir de Rus üssü bulunuyor.

Rusya bu yıl, Kant Hava Üssü'nü güçlendirme kararı almıştı. Buna göre Kant üssüne ek An-26 ulaştırma uçakları, Su-27 savaş uçakları ve üstte bulunan 500 askere ek 400 asker gönderilecek.

Washington'ın Rusya ve Çin ile rekabete giriştiği bölgedeki ABD üslerinin kapatılması yönünde çağrılar yapılıyor. 2005'te Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir araya gelen Şanghay İşbirliği Örgütü üyeleri Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan liderleri Amerika'ya Orta Asya'daki üslerini kapatması için tarih belirleme çağrısı yapmıştı. Aynı yıl Özbekistan'daki Hanabad askerî üssü kapatılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*