AP'de ''İstanbul'un Ruhu'' sergileniyor

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul'un tanıtımı ve Avrupa ile İstanbul arasında daha kuvvetli kültürel iletişimin sağlanması için ilk etkinlik Brüksel'de bulunan Avrupa Parlamento binasında gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk'in himayesinde düzenlenen "İstanbul'un Ruhu" fotoğraf sergisinin açılış resepsiyonunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da hazır bulundu. On dört tanınmış fotoğrafçının kendi gözleriyle görüntüledikleri "İstanbul'un Ruhu" adlı fotoğraf sergisine Avrupalı parlamenterin yanı sıra çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Serginin açılış resepsiyonunda bir konuşma yapan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, AP binasında bu serginin açılması fikrine baştan beri çok sıcak baktığını bunun da birkaç nedeni olduğunu söyledi. Lagendijk İstanbul'da asırlardır değişik din, dil, ırk ve kültürün yan yana birlikte yaşayabildiğini ifade ederek, İstanbul'u "çok kültürlü" bir şehir olarak tanımladı.

Joost Lagendijk, konuşmasında İstanbul'u çok sevdiğini ve bir Türk kızı ile evli olduğunu da hatırlattı. İstanbul'u Türkiye'nin bir sembolü olarak gördüğünü ifade eden Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, AB sürecindeki Türkiye'nin kültürel zenginliğini yansıttığı için İstanbul'un önemli olduğunu aktardı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise 2010 Avrupa Kültür Başkent'i seçilen İstanbul'a gurur duyduklarını ifade etti. Topbaş "Bugün bizim için çok önemli bir gün. Asırlardan beri farklı kültürlerin, inançların aynı sokağı paylaştığı İstanbul'a, Türkiye'yi taşımasından dolayı da Avrupa Birliği sürecinde çok önemli vazifeler düşüyor. Kilise, sinagog ve camileri yan yana aynı sokakta yüzyıllardır birlikte varlıklarını sürdürmeleri dünya barışına örnek teşkil ediyor. Medeniyetlerin uyumunun en güzel örneği İstanbul'un kendisidir. On dört usta sanatçının son yirmi ait İstanbul'un manzarasını kapsayan seçkin eserleri ilk defa Avrupa Parlamentosu'nda sergilenecek. Bu sergi İstanbul'u daha yakından tanımak için herkese açık bir davettir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious