AP'de konuşan Mesut Yılmaz'a tepkiler büyüyor

AP'de konuşan Mesut Yılmaz'a tepkiler büyüyor.16705
  • Giriş : 20.06.2008 / 10:42:00
  • Güncelleme : 20.06.2008 / 10:47:52

Yılmaz’ın Brüksel’de “askerin kışlasına dönmesi beklenemez” demesi büyük tepki topladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir dönem Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı sıfatıyla demokrasi savunuculuğu yapan Mesut Yılmaz’ın Brüksel’de parti kapatmalarının arkasında durup “askerin kışlasına dönmesi beklenemez” demesi büyük tepki topladı.Eski Başbakan, Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz’ın AP Yeşiller Grubu’nca düzenlenen "Türkiye’de neler oluyor?" konulu oturumda, parti kapatmaları savunup, "askerin kışlasına dönmesi beklenemez" sözleri Türkiye'de tepki topladı.

Eski Başbakan ve Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz’ın Brüksel’de Türkiye’nin ağır bir tehdit altında olduğunu belirterek, parti kapatmalarını savunması, irtica ve bölücülük tehdidi olduğu sürece askerin kışlasına dönmesinin de mümkün olmadığını söylemesini yıllarca birlikte siyaset yaptığı arkadaşları değerlendirdi. Geçmişte ANAP’ın dış politikasına damga vuran isimlerden olan eski Bakan Bülent Akarcalı şunları söyledi:

Politik güzergah çiziyor

"Eski bir siyasetçinin orduya kendiliğinden görev biçmesi ne ölçüde doğrudur ayrı bir husustur. Mesut Bey tekrar siyasete dönme çabaları içinde olmasaydı böyle bir yorumu kendi özel yorumu diye okuyabilirdik ama siyasi parti kuracağı, yeni bir oluşum içinde yer alacağı iddia edilen birisinin bu yaklaşımları kendine bir güzergah hazırlamak gibi yorumlanabilir. Rahmetli Özal’ın bütün dünya tarafından takdir görmüş, başkalarına önerilen Türk modelini Mesut Bey inanılmaz bir kibir ve harislikle batırınca, şimdi gidip çareyi değil Japonya’da, uzayın derinliklerinde de arasa boşuna bir çaba görünüyor."

Türkiye’de söyleyemez

Anavatan Partisi Hükümetleri döneminde Adalet Bakanlığı yapan Oltan Sungurlu da "Mesut Bey benim eski genel başkanım, başbakanım. Mesut Bey yurtdışında Türkiye’yi korumak, kollamak, şikayet etmemek için bu beyanlarda bulunmuştur. Aynı sözleri Türkiye’de söyleyeceğini pek zannetmiyorum. Bütün bu polemiklerin dışında tutulması gerektiği inancındayım" diye konuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün’ün tepkisi şöyle: "Yılmaz’ın açıklaması başbakanlık yapmış bir siyasetçiye yakışan açıklamalar değil. Yılmaz büyük bir işe soyunmuş olabilir ama bu onun işi değildir. Merkez siyasetçisi olma hüviyetini çoktan kaybetmiştir. Onun hakkındaki genel eğilim ara rejim siyasetçisi olduğudur. Türkiye’de bir ara rejim yoktur."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Yılmaz’ın 'Ordu kışlasına dönemez'' sözlerini değerlendirirken Yılmaz'ın Türkiye'de başbakanlık yapmış bir kişi olduğunu hatırlattı. Fırat şunları söyledi: “Kendisini tanıyorum. Ümit ediyorum ki bu haber yanlıştır. Çünkü bu, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne karşı olan bir söylemdir. Türkiye itibarına karşı söylenmiş bir sözdür. Eski bir başbakanın böyle bir şeyi yapabilmesini aklım ve mantığım almıyor.''

HANGiSi GERÇEK YILMAZ?

TBMM Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Murat Mercan Mesut Yılmaz’ın sözlerini değerlendirirken "Halkın oylarıyla seçilmiş, zamanında bir siyasi partinin genel başkanlığını yapmış, demokratik bir ülkenin başbakanlığını yapmış, dışişleri bakanlığını yapmış bir şahsa hele Strazburg’da demokratik olmayan bir dil kullanmasını hiç yakıştıramadım” ifadesini kullandı. “Aslında Sayın Yılmaz ‘bugün karşılaştığımız sorunları ne kadar zor olursa olsun kendi demokratik geleneklerimizle, devlet geleneklerimizle milletimize güvenerek aşacağız’ desin diye beklerdim” diyen Murat Mercan sözlerini şöyle sürdürdü:

Acılı dönüşüm

“Ama maalesef bunu söylemedi. Hangi Mesut Yılmaz gerçek şimdi onu merak etmeye başladım. Çok acı bir dönüşüm bana sorarsanız. Bırakın Sayın Yılmaz’ı hiç kimsenin böyle bir şey dile getirmesini arzu etmem, etmezdim çünkü baktığınız zaman o günkü Mesut Yılmaz nasıl Avrupa Birliği’ni, demokrasiyi insan haklarını savunuyorsa bugün tam tersini savunuyor. Böyle bir dönüşüm kendi bir vatandaşımızın zamanında başbakanlık yapmış birisine hiç yakışmıyor."

STARGAZETE

İlgili haber: AP toplantısında Mesut Yılmaz tüm Türkleri utandırdı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious