AP'den 301'e ve ordu-siyaset ilişkisine eleştiri

AP'den 301'e ve ordu-siyaset ilişkisine eleştiri .10272
  • Giriş : 30.10.2007 / 16:05:00

Avrupa Komisyonu'nun 6 Kasım'da açıklayacağı İlerleme Raporu'nda Türkiye'ye 301'inci madde ve ordunun siyasete müdahalesiyle ilgili eleştiriler getiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CNN TÜRK'ün ulaştığı Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu'nda Türkiye'de reform sürecinin yavaşladığı vurgulanıyor ve PKK saldırılarının Güneydoğu'ya yatırımları engellediği tespiti yapılıyor.

Raporda Türkiye'ye yönelik eleştiri ve uyarılar da yer alıyor. Eleştiriler Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesi üzerinde yoğunlaşıyor ve bu madde dayanak gösterilerek ifade özgürlüğünün kısıtlandığı vurgulanıyor.

Raporda, Agos gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arat Dink ve imtiyaz sahibi Serkis Seropyan'ın 301'inci maddeden yargılanarak bir yıl hapis cezasına çarptırılmasına da geniş yer ayrıldı.

Raporda ayrıca, ordunun siyasete müdahalesinin sürdüğü de vurgulanıyor.

Türkiye'ye getirilen diğer eleştiriler ise şöyle:

* Reform süreci yavaşladı.
* Limanların Rumlara açılmasını öngören Ek Protokol hayata geçirilmedi.
* Dini özgürlükler ve azınlık haklarıyla ilgili kısıtlamalar sürüyor. Heybeliada Ruhban Okulu açılmadı.
* Vakıflar, Sayıştay ve ombudsmanlık yasası hayata geçirilmedi.
* Yolsuzlukla mücadelede sınırlı ilerleme sağlandı.

Türkiye'de yabancılara yönelik şiddet olaylarının arttığına da dikkat çekilen raporda, Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında ölen Nijeryalı Festus Okey ve İstanbul'da mülteci yurdunda intihar eden Polonyalı Dariusz Witek ile ilgili gelişmelere de yer veriliyor.

Raporda PKK'nın terör örgütü olduğu teyit ediliyor ve PKK saldırılarının Güneydoğu'ya yatırımı engellediği vurgulanıyor. Raporda Avrupa Birliği sürecinin laikliğin güvencesi olduğu da belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious