AP'den destek: 'Türkiye kendisini savunmak zorunda

AP'den destek: 'Türkiye kendisini savunmak zorunda.10272
  • Giriş : 27.10.2007 / 17:36:00

Avrupa Parlementosu'ndan olası sınır ötesi operasyonuna destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Parlamentosu (AP) İkinci Başkanı ve AP Kıbrıslı Türklerle Yüksek Temas Gurubu Başkanı Mechtild Rothe, Türkiye'nin PKK terörünü önlemeye yönelik sınır ötesi harekatını desteklediğini söyledi.

Alman Sosyal Demokrat Partinin (SPD) Hamburg kentindeki parti kurultayına katılan Rothe, toplantıdan sonra A.A muhabirine yaptığı açıklamada, şöyle dedi: ''Her ne kadar savaşa karşı bireyler olsak da Türkiye, kendisini korumak ve savunmak zorundadır. AB, Türkiye'nin kendisini savunma amaçlı, Irak'ı işgal etmeye yönelik olmayan ve sadece PKK terörünü engellemeye yönelik sınır ötesi harekatını desteklemektedir.''

Kurultaya katılan KKTC Cumhuriyetçi Türkiye Partisi (CTP) Lefkoşe Milletvekili Dr. Mustafa Yektaoğlu da toplantı sonrasında terör örgütü PKK'nın AB ülkeleri tarafından da terörist ilan edildiğine dikkati çekerek, şunları söyledi: ''Kuzey Kıbrıslılar olarak terörizme karşı olduğumuzu tekrarlamak istiyoruz. Bu konuda Türkiye'nin arkasındayız. AB tarafından da PKK terörist grup olarak ilan edilmiştir ve böyle de kalmaldır. Bu nedenle AB, Türkiye'nin teröre karşı haklı savunmasına göz yummalıdır.''

AB'nin Kıbrıs konusuna ilişkin politikalarını da eleştiren Yektaoğlu, KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılması gerektiğini vurguladı.

KKTC'ye uygulanan izolasyonun kaldırılmasıyla ilgili verilen sözlerin tutulması gerektiğini, birleşik bir Kıbrıs istediklerini ve bunun için müzakerelere başlayabileceklerini ifade eden Yektaoğulu, ''Kıbrıs, çözülmesi çok zor bir siyasi sorun halindedir. Yıllardır bu zorluklarla yaşıyoruz, ancak buna bir çözüm bulacağımıza inanıyoruz'' dedi.

SPD kurultayına, CHP davet edilmedi. Kurultaya DTP Avrupa temsilcisi Fayik Yağızay ise davet edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious