AP'nin Türkiye'ye verdiği mesaj

AP'nin Türkiye'ye verdiği mesaj.13535
  • Giriş : 22.04.2008 / 10:45:00
  • Güncelleme : 22.04.2008 / 11:02:04

Demokratik Türkiye’de, çoğulculuk ve farklılıklara saygı gösterilsin.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Parti kapatılmasında Avrupa kuralları göz önüne alınsın. Laik ve demokratik Türkiye’de, çoğulculuk ve farklılıklara saygı gösterilsin.

Hükümetin türban tavrı halkta hayal kırıklığı yarattı.

AVRUPA Parlamentosu Dışişleri Komisyonu dün geç saatlerde Türkiye raporunu onayladı. Komisyon, 53 evet, 2 hayır ve 4 çekimser oyla onaylanan raporda, hem Anayasa Mahkemesi’nin Avrupa prensiplerini dikkate almasını hem de AKP hükümetinin "laik ve demokratik" Türkiye’de çoğulculuk ve farklılıklara saygı göstermesini istedi. AP ayrıca, hükümetin "türban yasağını" kaldırmaya yönelik tavrını da eleştirdi.

Hollandalı Hıristiyan Demokrat milletvekili Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan ve "tavsiye" niteliği taşıyan raporda komisyon, AKP’nin kapatılmasına yönelik açılan davadan "kaygı" duyduğunu kaydetti. Bu ifadenin yanısıra hükümete yönelik yapılan çağrıda, Türkiye’de demokrasi ve laikliğin önemine vurgu yapıldı istendi.

Raporda "türban" konusunda da hükümetin yöntemi eleştirildi. Türban yasağını kaldırırken, sivil toplumun geniş biçimde gelişimini temel alacak reform paketinin bir parçası olmamasını "not ettiğini" belirten komisyon, "halkın bu konuda hayal kırıklığı içinde" olduğunu kaydetti.

İŞTE AP RAPORU

- Raporda ayrıca Ergenekon konusuna da yer verildi. Soruşturmanın sürdürülmesi, örgütle ilişkisi olanların yargıya teslim edilmesi istendi.

- Yeni sivil anayasa girişiminin, insan hakları ve özgürlüklerin anayasanın merkezine yerleştirilmesi için çok önemli bir fırsat sunduğu kaydedildi.

- Hükümetten, reformlar konusunda kararlı bir tavır sergilemesinin istendiği raporda, geçen yıl "ordunun siyasete müdahale çabası"nın demokrasinin üstünlüğü ile sonuçlanmasının memnuniyet verici olduğu ifade edildi.

- DTP’lilere "PKK’ya mesafe koyması" çağrısı yapıldı ve "demokratik Türk devleti içinde Kürt sorununa siyasi çözüm için yapıcı katkıda bulunmaları" istendi. PKK eylemleri kınandı, AB’nin "terörist listesinde" olduğu teyit edildi.

- Raporda ayrıca ilk kez, Türk vatandaşlarının vize sorununa değinildi. Türk vatandaşlarına "vize kolaylığı" anlaşması müzakerelerine başlanması çağrısı yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious