Apo'nun sevgilisi Ayfer Kaya'nın yakalandığı doğrulandı

Apo'nun sevgilisi Ayfer Kaya'nın yakalandığı doğrulandı.12725
  • Giriş : 14.03.2008 / 00:09:00
  • Güncelleme : 14.03.2008 / 00:10:45

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın ''sevgilisi'' olarak bilinen ''Rozerin'' kod adlı terör örgütü mensubu Ayfer Kaya'nın Almanya'da yakalandığını doğruladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Almanya'nın Bavyera eyaletinde yakalanan ve Traunsten Savcılığınca sorgulanmasının ardından tutuklanan Ayfer Kaya'nın İnterpol kanalıyla da kimliğinin net olarak saptandığı ve tereddüte yer olmadığı vurgulandı. Almanya'da tutuklanan Kaya'nın fotoğraf ve parmakizi karşılaştırmasını yapan İnterpol, söz konusu kişinin Öcalan'ın Yunanistan'a kaçtığı dönemde tercümanlığını yapan Ayfer Kaya olduğunu kesin olarak belirledi.

İnterpolün tespitlerinin ardından Kaya'nın iadesiyle ilgili işlemler başlatıldı. Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi'nin yakalama kararı doğrultusunda arandığı bildirilen Kaya'nın dosyası Emniyet Genel Müdürlüğü'nce, Adalet Bakanlığı'na gönderilecek.

Terör örgütü mensubu Ayfer Kaya, 2 Mart 2008 tarihinde öğle saatlerinde Avusturya'dan Almanya'ya yasa dışı yollardan girerken yakalanmıştı. Kaya, sorgulanmasının ardından tutuklanarak Münih'te bulunan Neudeck Cezaevi kadınlar koğuşuna konulmuştu.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious