Apo'nun terzisine 15 yıl hapis cezası

Apo'nun terzisine 15 yıl hapis cezası.6894
  • Giriş : 19.01.2008 / 14:12:00
  • Güncelleme : 19.01.2008 / 14:34:54

Adana’da 6 kilo patlayıcıyla yakalanan ve bölücü örgüt elebaşısı Abdullah Öcalan ile üst düzey yöneticilerin terzisi olduğu iddia edilen 27 yaşındaki Halit İnan, 15 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terzi İnan, bombalama eylemlerinde kullanılacak eleman kalmayınca bombacı yapıldığını iddia etti.
Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, bir ihbar üzerine 30 Eylül 2006’da bölücü örgüt PKK üyesi Halit İnan’ı merkez otogarda yeğeni 22 yaşındaki Enes İnan ile birlikte yakaladı. Gözaltına alınan İnan’ın çantasında 6 kilo plastik patlayıcı, 4 el bombası, 12 elektrikli fünye ile örgütün harcaması için verdiği 215 YTL ve örgütle bağlantıyı sağlamada kullandığı bir cep telefonu ele geçirildi. Patlayıcıyı teslim ettiği iddia edilen PKK’lı yakalanamadı.
‘Bölücü örgüte üye olmak, yardım ve yataklık etmek, bomba bulundurmak’ suçlarından 8 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan bölücü başı Öcalan’ın terzisi ‘Yusuf’ kod adını kullanan Halit İnan, karar duruşmasında örgütten internet aracılığıyla aldığı talimat üzerine gittiği otogarda kendisine teslim edilen pakette bomba olduğunu bilmediğini iddia etti.
“Bombalı eylemlerde kullanacak adam kalmayınca bana da eğitim aldırdılar'' diyen İnan, son savunmasında, 2006 yılında Türkiye’ye yasal olmayan yollarla giriş yapıp İstanbul’da yaşamaya başladığını iddia ederek, “Ben örgüt kamplarında terzilik yaptım. Eylemlere katılmadım. Yasal olmayan yollarla Türkiye’ye giriş yapıp İstanbul’da yaşamaya başladım. Ancak, örgütle bağlantım devam etti. Türkiye’deki örgüt üyeleri, yurt dışındaki ve yurt içindeki örgüt yöneticileriyle internet aracılığıyla haberleşip talimatlar alıyor. Tarsus’a ablamın yanına gitmiştim. Örgütten bana ‘Adana otogarına git emanet verilecek’ denildi. Yeğenimle birlikte otogara gittim. Tanımadığım biri paket verdi. Sonra polis yakaladı. Paketin içinde bomba olduğunu bilmiyordum'' dedi. İnan’ın yeğeni ise olaylarla ilgisinin olmadığını belirtti.
PKK’nın terzisi ve bombacısı Halit İnan’a, ‘örgüt üyeliğinden’ 8 yıl 9 ay, ‘bomba bulundurmak’ suçundan da 6 yıl 3 yıl olmak üzere toplam 15 yıl hapis cezası verildi. Tutuksuz yargılanan yeğeni Enes ise suçsuz bulunup, beraat etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious