Apo'nun yakalanma yıldönümünde bazı illerde olay çıktı

Apo'nun yakalanma yıldönümünde bazı illerde olay çıktı.14219
  • Giriş : 15.02.2008 / 16:07:00

Terör örgütü sempatizanları polisle çatıştı. Yine çocuklar kalkan olarak kullanıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BATMAN'DA OLAYLAR ÇIKTI

PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’nın 1999 yılında Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilişinin 9’ncu yıldönümü nedeniyle Batman'da olaylar çıktı.

Terör örgütü PKK sempatizanlarına polis müdahale etti. Polise yapılan taşlı saldırılara polis gözyaşartıcı gazla karşılık verdi.

İpregaz, Petrokent, Karşıyaka Mahalleri'nin ara sokaklarında polisle göstericiler arasındaki çatışma devam ediyor.

MERSİN'DE 5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mersin'de bölücü terör örgütü yandaşlarının korsan gösterileri sürüyor. Bölücü terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü nedeniyle özellikle Güneş, Yenipazar ve Şevket Sümer mahallelerinde çoğunluğunu küçük yaştaki çocukların oluşturduğu gruplar, ara sokaklarda lastik yakıp, terör örgütü lehinde sloganlar attı.

Mersin'de bölücü terör örgütü, PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin 9. yıldönümü nedeni ile sokaklarda korsan gösteriler yapan PKK yandaşları çocukları kullanıyor.

Şevket Sümer ve Güneş Mahallesi ara sokaklarında lastik yakarak korsan eylem yapmaya çalışan göstericilere polis fırsat vermezken 5 kişi gözaltına alındı.

Sokaklarda mahallelinin faydalandığı beton mazgalları sökerek yola barikat kuran PKK sempatizanları panzerlerin müdahaleleri ile kısa sürede dağılıyor.

Güneş Mahallesi Halil İbrahim Camisi önünde korsan gösteri yapan gruba panzer ile müdahalenin sonra ara sokaklara dağılarak kaçan göstericilerin 5 tanesi polis tarafından göz altına alındı.

Yaşanan olayların gerginliği nedeni ile Şevket Sümer Mahallesi Pazar Sokağı'nda bulunan işyerlerinin kepenklerini sabah saatlerinden itibaren kapattıkları gözlendi.

Şevket Sümer, Güneş, Demirtaş, Mustafa Kemal, Turunçlu, Çilek ve Çay Mahallesi'nde polisin geniş güvenlik tedbirleri sürüyor.

HAKKARİ SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Hakkari'de çıkan olaylarda bazı polis memurları ile vatandaşlar yaralandı. Savaş alanına dönen Hakkari'de Belediye binası ile birçok işyerlerinin camları kırıldı. Olay öğle saatlerinde Altay Caddesinde başladı.

Altay Caddesinde yürüyüşe geçen bir gurup bölücü sloganlar atarak çarşı merkezindeki Cumhuriyet Caddesinde polisle karşı karşıya geldi. Burada polis ile göstericiler arasında kovalamaca başladı. Bazı göstericiler kıs kıvrak yakalanırken, bir gurup ise Hastane Caddesine doğru yürüyüşe geçti. Polise buz kütleleri ve taşlarla saldırdı.

Arada kalan bazı polis memurları ise yine polis arkadaşları tarafından kurtarıldı. Daha sonra Bulvar Caddesinde devam eden olaylarda bazı polis memurları ile göstericiler yaralandı. Polis havaya ateş açarak daha sonrada gaz bombası kullandı. Olay yerine gelen Belediye Başkanı Kazım Kurt, (DTP) İl Başkanı Hasan Güzel ise araya girerek olayları önlemeye çalışsa da başarılı olamadılar. Belediye personelinin dışarı çıkmasıyla birlikte belediye binasına yönelen polisler, kurum binasının camlarını kırarak içeri girmeye çalıştılar. Bazılarına karşı ise cop kullandılar. Atılan gaz bombasında Belediye Başkanı Kazım Kurt ile polis, gazeteci ve birçok vatandaş etkilendi. Çıkan olaylar sonrasında birçok işyerinin camlarının kırılmasıyla birlikte bazı esnaflar dükkanlarını kapatmak zorunda kaldılar. Olaylarda birçok gösterici gözaltına alınırken, gerginlik ise devam ediyor.

ŞANLIURFA'DA DTP'LİLER İLE POLİS ARASINDA ARBEDE: 13 GÖZALTI

Şanlıurfa'da, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanışının yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yapan ve yasa dışı slogan atan DTP üyeleri ile, kendilerini gözaltına almak isteyen polis arasında arbede çıktı.

Yapılan basın açıklamasının ardından PKK terör örgütü ve Öcalan lehine Türkçe ve Kürtçe slogan atan DTP'liler ile polislerin birbirine yumruk ve tekme attığı görülürken, büyümeden önlenen olaylarda 4'ü kadın 13 kişi gözaltına alındı.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı basın açıklamasını okuyan Öcalan'ın avukatlarından Muzaffer Demir'in, teröristbaşı için 'Sayın' ifadesini kullanması dikkat çekti. Türkiye'nin olağanüstü süreçler yaşadığını ve başörtüsünü suni gündem maddesi yapanların Ergenekon gibi çetelerin açığa çıkmasını engellediğini ileri sürerek, "AKP hükümeti türban sorunuda özgürlükler temelinde bir çözüm arayacağına bunu da Cumhurbaşkanlığı seçimleri gibi krize sürüklemektedir. Oysa başörtüsü temel hak ve özgürlükler çercevesinde çok kolay bir şekilde çözülebilecek türdendir. Özelikle bölgemizde kontrgerilla, jitem ve benzeri isimlerle, binlerce insanımızı faili mecuh olarak katleden ve bunun son versiyonu olarakta Ergenekon isimyle yakalanan çeteler, üzerine ne kadar gidileceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz" dedi.

Kürt sorunu söz konusu olduğunda demokratik tahamüllerin işletilmediğini ileri süren Demir, şöyle konuştu:

"Dağları bombalanmanın bize yoksuluktan başka birşey getirmeyeceği ortadadır. 15 Şubat 1999 tarihinde uluslararası bir komployla Türkiye'ye getirilen ve İmdralı adasında tutulan sayın Abdullah Öcalan'ın şahsında ülkemizde bir kardeş kavgası yaşatılmak istenmektedir. Ancak bu emperyalist düzen başta Sayın Abdullah Öcalan olmak üzere halkımız tarafından büyük oranda boşa çıkarılmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki, Kürt sorununda çatışmalı durum sadece dış devletlerin menfatinedir. Demokratik cumhuriyet olarak formüle ettiğimiz çözüm ortadadır. Ülkemiz barışı için çok önemli bir hususta, İmralı sistemine son verilip, Sayın Öcalan'ın tedavisinin yapılması ve onurlu bir barış için diylog yolunun açılmasıdır."

Demir'in açıklamasını bitirmesinin ardından DTP'liler alkışlar eşliğinde parti binasına doğru yürümeye başladı. Bu sırada partililer, Kürtçe ve Türkçe oarak 'Kahrolsun 15 Şubat', 'Öcalan', 'Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi', 'Biji Aşiti', 'Biji Serok Apo' sloganları atmaya başladı. Parti binasına giren grupta yer alan ve yasa dışı slogan attığı belirlenen bazı kişiler, burada polisler tarafından gözaltına alınmak istedi. Arkadaşlarının götürülmesine engel olmak isteyen partililer ile polis arasında başlayan arbedede, bazı polis ve DTP'lilerin birbirine yumruk ve tekme attıkları görüldü. Basın açıklamasında daha sonra, yasa dışı slogan attığını belirlediği 13 kişi, parti binasından çıktıkları sırada gözaltına alındı.

DİYARBAKIR'DA SLOGAN ATAN GRUBA POLİS MÜDAHALE ETTİ

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK'nın Elebaşısı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin 9'ncu yıl dönümü nedeniyle korsan gösteri yapan kalabalık ile polisler arasında kovalamaca yaşandı.Olayda, çocuklar kalkan olarak kullanılırken, polis ile göstericiler arasında kovalamaca yaşandı.

PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanış yıldönümü nedeniyle Emek caddesi üzerinde toplanan yaklaşık 150 kişilik grup yasadışı slogan attılar.Sık sık terör örgütü lehine slogan atan gruba emniyet ekipleri slogan atmamaları için uyarılarda bulundu. Bu uyarıları dikkate almayan kalabalık yürüyüş yapmak istedi. Sloganlar eşliğinde yürüyen grubun içinde bulunan çocuklar ön saflarda yer aldı. Yol kenarında bulunan ağaçları sökerek caddeyi trafiğe kapatmak isteyen ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu grup ile polisler arasında kovalamaca çıktı. Bu arada kent merkezinde değişik yerlerde küçük grupların slogan attığı öğrenilirken, polisin durumundan şüphelendiği çok sayıda kişi gözaltına alındı.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious