Apple, Google'ın tahtını elinden aldı

Apple, Google'ın tahtını elinden aldı.20851
  • Giriş : 18.08.2008 / 11:22:00

iPod, iPhone, iMac gibi farklı ve kullanışlı tasarımlarıyla büyük çıkış yakalayan Apple, Silikon Vadisi'nin en değerli şirketi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dokunmatik ekranı, ince ve zarif tasarımıyla cep telefonunda çığır açan iPhone, ne kadar değerli bir ürün olduğunu kanıtladı ve üreticisi Apple'ı, ABD'de bilişim dünyasının kalbi sayılan Silikon Vadisi'nin en değerli şirketi haline getirdi.

iPhone'ların dünya genelinde tüketiciler tarafından gördüğü büyük ilgi, Wall Street'e de yansıdı ve şirket hisseleri, geçtiğimiz 12 ay zarfında yüzde 44'lük artış sağladı.

Apple, 158.8 milyar dolarlık piyasa değeriyle, Silikon Vadisi'nin lider şirketi Google'ın tahtını elinden aldı. İnternet arama motoru Google'ın piyasa değeri, 157.2 milyar dolar olarak hesaplandı.

Uzmanlar, Apple'ın pazardaki hakimiyetinin, teknoloji dünyasında değişen güç dengelerini de gösterdiğini belirtiyor. Şirketin, iMac, iPod gibi farklı ve kullanımı kolay tasarımlara sahip ürünlerinin, laptop bilgisayar alanlar ve müzik tutkunlarının başlıca tercihi olmaya devam ettiği belirtliyor.

Öte yandan Google'ın parlayan yıldızının, ABD ekonomisindeki yavaşlamanın internet reklamlarını olumsuz etkilemesi ve yatırımcıların, YouTube gibi masrafla yatırımların kârlılığı konusundaki şüpheleri nedeniyle sönmekte olduğu belirtiliyor.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*