Apple, pilleri geri topluyor

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Apple, Sony tarafından yapılan 1.8 milyon lityum-ion pili geri çağıracak. Apple, bu kararı 9 pilin aşırı ısınması sonrası aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilgisayar üreticilerinden Dell de geçtiğimiz hafta, aşırı ısınıp yanma ihtimaline karşı 4.1 milyon dizüstü bilgisayarının pilini geri çağırmıştı. Dell ve Apple'in Sony tarafından üretilen pilleri geri çağırması dikkat çekti.

Dell gibi Apple da bu geri çağırmanın firma üzerinde mali bir etkisinin olmayacağını düşünüyor. Ancak Sony, bu iki çağrının firmaya 172 ila 258 milyon dolar arasında bir maliyeti olacağını açıkladı.

Apple'un bu kararı ardından Sony'nin Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nda hisse senetleri yüzde 3'den fazla bir düşüş yaşadı. Buna karşılık Apple'in Nasdaq'daki hisse senetleri biraz değer kazandı.

Apple firmasının ürettiği dizüstü bilgisayarlarda pillerin aşırı ısınması nedeniyle yanma olayına rastlanılmadı. Ancak ABD tüketici güvenliğinden sorumlu yönetim 2 kullanıcının hafif şekilde yaralandığını açıkladı. Dell, Japon Sony firması tarafından üretilen pillerde geçtiğimiz Aralık ayından bu yana 6 kez aşırı ısınma ya da yanma olayı ile karşılaşıldığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious