Araba klimaları yüz felci yapıyor

Araba klimaları yüz felci yapıyor.7249
  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

Yazın bunaltıcı sıcağında otomobil yolculuğu adeta işkenceye dönüşüyor. Sıcaktan korunmak için klimalar sonuna kadar açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hisar Intercontinental Hospital Nöroloji Uzmanı Dr. Nilay Değirmenci, yaz aylarında cam açık seyahat edenlere ‘yüz felcine dikkat’ uyarısında bulundu. Araba kullanırken uzun süre yoğun rüzgar altında kalanların yüz sinirlerinde ödem oluştuğunu belirten Değirmenci, “Ödem, yüz kaslarıyla beyin arasındaki sinir iletişimini engelliyor. Bu nedenle kişinin yüz hareketleri kısmen ya da tamamen ortadan kalkıyor.” diye konuştu. Değirmenci, ödemden göz yaşı, tükürük, işitme ve tat duyularını harekete geçiren sinirlerin de zarar gördüğünü kaydetti. Öte yandan, bazı virüsler ve bakterilerin, akut ortakulak iltihaplarının, şeker hastalığı ve vitamin eksikliği gibi rahatsızlıkların da yüz felcinin sebepleri arasında yer aldığı bilgisini verdi.

Yüz felcinin en önemli belirtisi, yüz hareketlerinin azalması veya tamamen ortadan kaybolması. Yüz felci geçirenler kaşlarını ve göz kapaklarını hareket ettirmekte zorlanırken, gülme, yanak şişirme ve diş gösterme gibi yüz hareketlerini güçlükle yapabiliyor. Öte yandan gözyaşı ve tükürük salgısı azalıyor. Tat duygusu bozulurken, gürültüye karşı aşırı duyarlılık hissi oluşuyor.

Dr. Nilay Değirmenci, yüz felci geçirdiğinden şüphelenen kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurmasını istedi. Çeşitli tahlil ve tetkiklerle yüz felcine sebep olan asıl etkenin bulunması gerektiğini ifade ederek, “Teşhis konulduktan sonra ilk olarak ilaç tedavisine başvurulur. Geçmemesi halinde bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans gibi tetkiklerle detaylı araştırmalar yapılır. Bunun sonucunda da cerrahi müdahale yoluna gidilebilir.” dedi. Ayrıca yüz kaslarının tekrar güçlenmesi için masaj ve sakız çiğneme gibi egzersizlerin yaptırıldığını söyledi.

Yüzünüzü rüzgârdan koruyun

Yüz felci, kışın rüzgârlı soğuk havalarda yazın da araçlarda cam açık seyahat etme alışkanlığı nedeniyle artıyor. Kışın soğuk havalarda dışarı çıkarken atkı ve şapka kullanın. Yazın da direkt klimaların önüne oturmayın. Araç klimalarını yüzünüze üfleyecek şekilde yönlendirmeyin. Araba camlarını uzun süre açık tutmayın. Soğutucuların bilinçsiz kullanımının da yüz felcine sebep olabileceği akıldan çıkarılmamalı. Bu nedenle evinizdeki klimaların sıcaklık ayarını 25 derecenin altına indirmeyin. İlk açtığınızda soğutmayı da kademeli olarak yapın. Yoğun rüzgâra maruz kalmak, yüz felci dışında akut sinüzit ve ortakulak iltihabı gibi ciddi üst solunum yolu enfeksiyonlarına da yol açıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious