Arabesk, gençleri olumsuz etkiliyor

  • Giriş : 28.01.2006 / 00:00:00

Müziğin insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi olduğunu belirten Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Hakan Cevher, kişiyi duygusal olarak kötüleştiren ve toplumdan iten müzik faydalı değildir dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Frekansı düzgün bir müzik çocukların gelişimi üzerinde gözle görülür bir fayda sağlar. Müzik kişinin sosyalleşmesini sağlayarak insanların her türlü üzüntüyü dışa vurmasını mümkün kılar." diyen Prof. Dr. Cevher, müziğin hayatın her alanında büyük etkisi olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Yürümemizden nefes alışımıza, el çırpmamızdan konuşmamıza kadar her şeyde bir ritm vardır. Frekansı düzgün seslerden oluşan uygun melodiler insan ruhunu sakinleştirir. Müziğin bu teskin edici özelliği sinirsel rahatsızlıkların önüne geçer. 13 ve 17. yüzyıllar arasında müzik akıl hastalıklarının tedavisinde bir yöntem olarak kullanılmıştır. Teknoloji ilerledikçe ilaçlar devreye girmiştir. Günümüzde de müzik hala tedavi edici alternatif bir yöntem olarak kullanılmaktadır."

Tüketim kültürünün yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan popüler müziğin çabuk beğenilip kısa sürede tüketildiğini belirten Prof. Dr. Cevher, "Asil müzik kendini hemen farkettirmeden sonradan tat verir. Buna bağlı olarak günümüz şarkıları çok hızlı tüketilir. Oysa Geleneksel Türk Müziği'nin kolları olan Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği yıllardır gücünü korumaktadır." şeklinde konuştu.

Müziğin sessiz konser salonlarında tüketilmesi gereken bir kültür olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hakan Cevher, "Günümüzde müzik özellikle gençler tarafından disko ve bar gibi yerlerde yüksek sesle tüketilmektedir. Oysa bu müziğin doğasına aykırıdır. Ayrıca yüksek sesle müzik dinlenmesi kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkiler." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious