Arabistan 'Irak Planını' destekliyor

  • Giriş : 16.01.2007 / 00:00:00

Suudi Arabistan, ABD'nin Irak'ı istikrara kavuşturma planını desteklediğini, ancak bu planın başarılı olmasını yalnızca Iraklıların sağlayabileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, Ortadoğu turu çerçevesinde Riyad'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD'nin yeni Irak stratejisiyle belirlenen hedeflere tamamen mutabık olduklarını ve bunlar uygulandığı takdirde Irak'ın karşı karşıya bulunduğu sorunların çözülebileceğini söyledi.

Ancak uygulamanın, Iraklıların bu hedeflere olumlu tepki vermelerini gerektirdiğini de belirten Prens, diğer ülkelerin de bu konuda yardımcı olabileceğini, ancak kararların alınmasında asıl sorumluluğun Iraklılara ait olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı George Bush'un yeni Irak stratejisine destek toplamak için Ortadoğu turuna çıkan Rice da basın toplantısında, bu planın başarılı olmasının Iraklılara bağlı olduğunu yineledi.

Mısır, Ürdün, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Umman, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanlarıyla Bush'un yeni planının başarısı için Arap çabalarını bugün görüşmeyi planladığını söyleyen Rice, militanların bağlı olduğu ağların faaliyetlerinin durdurulduğundan emin olmak amacıyla Irak hükümetiyle çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Irak'ın, bu planın başarılı olması için yapacak çok işinin olduğunu belirten Rice, bu işler arasında Başbakan Nuri El Maliki tarafından açıklanan ulusal uzlaşma planının uygulanması ve başta başkent Bağdat olmak üzere ülkedeki güvenlik durumunun iyileştirilmesi için ciddi çaba sarf edilmesinin bulunduğunu bildirdi.

Suudi Arabistan ile, "Irak'ın toprak bütünlüğüyle birleşik bir ülke olmasına" yönelik aynı hedefi benimsediklerini belirten Rice, Suudi Arabistan'ın bu konuda kendilerine çok yardımcı olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious