Arabistan petrol üretimini artırıyor

Arabistan petrol üretimini artırıyor.10455
  • Giriş : 15.06.2008 / 11:25:00

ABD ve gelişmiş ülkelerin 'petrol üretimini artır' baskısı sonuç verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Başkanı George Bush'un bu yıl iki kere ziyaret ettiği dünyanın en büyük petrol üretici ve ihracatçısı Suudi Arabistan, petrol üretim miktarını artırmaya hazırlanıyor. ABD ve gelişmiş ülkelerin 'petrol üretimini artır' baskılarından sonra Suudi Arabistan temmuz ayında günlük petrol üretimini 500 bin varil birden artıracak.

10 MİLYON VARİL

New York Times gazetesinin haberine göre, planlanan artışla Suudi Arabistan'ın günlük petrol üretimi 10 milyon varile yükselerek, tarihinin en yüksek seviyelerine çıkacak. İtalya'dan Endonezya'ya kadar birçok ülkede protesto edilen ve geçtiğimiz hafta 140 dolar sınırına dayanan petrol fiyatlarındaki artıştan hem politik hem de ekonomik olarak etkilenen Suudi Arabistan'ın gelen baskılara da daha fazla dayanamayarak üretimi artırma kararı aldığı belirtilen haberde, petroldeki yükselişten kâr etse de Suudi Arabistan'ın enflasyonist baskı ve artan fiyatlar nedeniyle azalan talepten olumsuz etkilenebileceği bildirildi. Bu arada Global ekonomilerin büyüme hızının yavaşladığı bir ortamda artan enflasyonun en büyük tehdit olduğunu bildiren bakanlar ayrıca hızla yükselen gıda fiyatları için de kriz uyarısında bulundu.

DÜNYADA ENFLASYON RİSKİ

G-8 ülkelerinin maliye bakanları, yüksek petrol ve gıda fiyatlarının istikrara kavuşmasına yardımcı olmak için petrol üreticisi ülkelere üretimi artırmaları çağrısında bulundu. G-8'lerin açıklamasında, "Hızlı bir yükseliş trendine giren petrol ve gıda fiyatlarındaki artışlar nedeniyle dünya ekonomisi enflasyon riski ile karşı karşıya. Artan emtia fiyatları, özellikle petrol ve gıda, dünyada istikrarlı büyüme için ciddi sorun yaratıyor" denildi.

SUÇ SPEKÜLATÖRLERİN DEĞİL

ABD Hazine Bakanı Henry Paulson, ABD ekonomisindeki risklerin devam ettiğini ve piyasaların hâlâ diken üzerinde olduğunu söyledi. Paulson, petrol fiyatlarına ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu: "Petrol fiyatlarındaki yükselişin nedeni spekülatörler değil. Fiyatlar arz talep sorunundan dolayı yükseliyor." Paulson, petrol üreticisi ülkelerin yeni petrol sahaları araştırmasına daha fazla yatırım yapması çağrısında bulunurken, güçlü doların ülkesinin menfaatine olduğunu bildirdi. Paulson ayrıca petrol fiyatlarının artmasında doların değer kaybının herhangi bir etkisi olmadığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious