Arabistan'a gitmek Demirel'e kısmetmiş

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Başörtülü öğrenciler için "Arabistan'a gitsinler" diyen Demirel, İKÖ'nün davetlisi olarak Suudi Arabistan'a gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türbanlı öğrenciler için sarfettiği, "İlle de başı bağlı olarak okumak isteyen varsa Suudi Arabistan'a gitsin" açıklamasıyla büyük tepki toplayan eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 2006 yılı Ekim ayında İslam Konferansı Örgütü'nün toplantısında örgütün Yüksek İstişare Kurulu'nda yer almak için Suudi Arabistan'a gidecek olması, "Allah'ın taktiri" olarak değerlendirildi.

BELKİ İYİ DÖNER

Demirel'in cumhurbaşkanlığı sırasında bir dönem başdanışmanlığını yapan Sağlık-İş Başkanı Mustafa Başoğlu, "Arabistan Mekke ve Medine dolayısıyla önemli, kutsal yerlerdir. Demirel'in 'Başörtülüler okumak istiyorlarsa Suudi Arabistan'a gitsinler', şeklindeki açıklamasını doğru bulmamıştım. Ancak Allah'ın taktiridir ki bu kızlardan önce Demirel oraya gidecek. Belki Mekke'ye geçip Kabe'de tavaf yapacak, Hz. Peygamber'i ziyaret edecek. Belki o zaman bunlar kendisinde farklı bir sonuç verir ve daha olumlu fikirlerle döner" dedi.

İRONİK CİLVE

Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen, Demirel'in başörtülüler için gösterdiği Suudi Arabistan adresini inanan herkes için memnuniyetle ve onurla gidilecek bir yer olduğunu gözardı ettiğini belirterek, "Tahkir edici, aşağılayıcı söyleminin neticesinde tam bir ironik cilveyle karşı karşıya kalmıştır. Demirel başörtülülerin sürgüne gönderileceği yer olarak gösterdiği bir beldeye giderek, siyaseten de kendi önünü kesecek olan bu imajı yıkmaya çalışacaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious