Arabistan'da kadınlar özgürlük kazanmaya çalışıyor

Arabistan'da kadınlar özgürlük kazanmaya çalışıyor.10890
  • Giriş : 02.04.2008 / 09:11:00
  • Güncelleme : 02.04.2008 / 09:17:55

Araba kullanma hakkı almaya hazırlanan, Suudi kadınları bir önemli adım daha attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Araba kullanma hakkı almaya hazırlanan, giderek iş dünyasında daha fazla yer alan, okullardaki sayıları artan Suudi kadınları bir önemli adım daha attı. 28 yaşındaki bir kadın, "sevdiği erkekle evlenme hakkı" kazandı. Batı ülkelerinde belki böylesi bir dava kulağa "saçma" gelebilir. Ancak söz konusu ülke şeriat kurallarıyla yönetilen, bir babanın kızı üzerinde her hakka sahip olduğu Suudi Arabistan olunca durum değişiyor. Babasının ayarladığı kişiyle değil de sevdiği erkekle evlenebilmek için bir genç kadının mahkemeye başvurması tarihi bir adım olabiliyor...

MAHKEME 'VASİSİ' OLDU
Suudi gazetesi Okaz'ın haberine göre adı gizli tutulan genç kadın, başkent Riyad'da babasını mahkemeye verdi. Babası, yaşı ilerlediği için daha uygun birini bulamayacağını söyleyip onu tanıdığı bir imamla evlendirmek istiyordu. Mahkeme genç kadını ve babayı dinledi. Sonunda mahkemenin "yasal gözetmeni" olmasını isteyen ve sevdiği erkekle evleneceğini söyleyen genç kadını yargıç haklı buldu.

KADININ ADI 'OLUYOR'
Ülkedeki şeriata göre, babası ya da yasal gözetmeni bir kadını onayını almadan evlendirebiliyor. Bazen kadınlara evleneceği kişiyi seçme hakkı tanınıyor. Tabii babası ya da yasal gözetmeninin onayını alması koşuluyla... Yabancı basın ve Arap gazeteleri, Suudi Arabistan'da son dönemde yaşanan küçük ancak önemli adımlarla kadın hakları ve sosyal yaşamda nasıl ilerleme sağlandığına dikkat çekiyor. Şura Konseyi de, kadınların çalışma saatlerini uygun hale getiren yasal düzenlemelerle bu yönde teşvik ediyor. Ülkede nüfusun yarısını oluşturan kadınların sadece yüzde 16'sı çalışıyor. Eğitim alan kadınların da yüzde 63'ü işsiz.

Suudi Arabistan'da tarihi bir duruşma... Davalı, yaşı geçti diyerek kızını zorla evlendirmek isteyen bir baba. Davacı, kızı. Karar: Genç kız sevdiği erkekle evlenme hakkına sahiptir..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious