Arabistan'la ticaret artıyor

Arabistan'la ticaret artıyor.10338
  • Giriş : 26.11.2008 / 22:52:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan: "Küresel krizin yaşandığı bir dönemde Suudi Arabistan ile ilişkilerimizin geliştirilmesi çok önemli"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Suudi Arabistan ile Türkiye arasında şu anda 5 milyar dolar olan ticaret hacminin, işbirliğinin artırılmasıyla 20 milyar dolara çıkabileceğini söyledi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen DEİK Türk-Suud İş Konseyi VII. Ortak Toplantısı'nda konuşan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bu toplantılarla amaçlarının iş adamlarının önünü açarak, daha fazla iş yapılmasına katkı sağlamak olduğunu belirterek, "İki ülke arasında şu anda 5 milyar dolar olan ihracat hacmimizi, ilişkileri geliştirerek 20 milyar dolara çıkartmak mümkün" dedi.

Bakan Unakıtan, Suudi Arabistan Kralı'nın iki kere Türkiye'ye gelmesinin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Suudi Arabistan'a ziyarette bulunmasının, ilişkilerin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Ticari münasebetlerin iki ülke arasında geliştikçe, dünya barışına ve istikrarına da katkı sağlanacağını kaydeden Unakıtan, "İslam ülkeleri arasındaki ticaret oranı yüzde 8, bu yüzden İslami ülkeler arasındaki ticareti fazlalaştırmak için gayret göstermeliyiz" diye konuştu.

Bakan Unakıtan, mütekabiliyet sorununa işaret ederek, Türkiye'de ev almak isteyen Suudiler sorun yaşıyor. Türkiye'de cari açıktan bahsediliyor, bu yüzden mütekabiliyet diye tutturmanın bir anlamı yok. Bu mesele yeniden gözden geçirilmeli" dedi. Ülkelerin kendilerine yatırım sağlamak için yarış halinde olduklarını ifade eden Unakıtan, "Küresel krizin yaşandığı bir dönemde Suudi Arabistan ile ilişkilerimizin geliştirilmesi çok önemli" şeklinde konuştu. Suudi Arabistan'ın petrol dışı gelirleri artırma politikası olduğunu ve bunun çok akıllıca bir politika olduğunu belirten Unakıtan, "Suud iş adamları çok önemli projeleri hayata geçiriyorlar. Bizim iş adamlarımız da bu projelerde yer almalı ve sık sık Suudlarla bir araya gelmeli. Biz de bakanlar olarak onların önünü açmalıyız" dedi. İstanbul ile Mekke'yi demiryolu ile birleştirme projesinden bahseden Unakıtan, "Biz Suudi'lerin yaptığı yatırımlardan çok memnunuz. Bu yüzden iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini artırmalıyız, biz iş adamlarını teşvik etmek için her türlü anlaşmayı yapmaya hazırız" ifadelerini kaydetti.

Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Jubarah Bin Eid Al-Suraisi ise, Türk halkını ilgilendiren her konunun onları da ilgilendirdiğini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için üç önemli faktör gerektiğini belirterek, "Birincisi siyasi iradenin bulunması gerekiyor ki, bu siyasi irade her iki ülkede de mevcut. İkincisi, ekonomik ortamın sağlanması gerekiyor. Bu doğrultuda iki ülke arasında zaten pek çok anlaşma imzalandı. Üçüncüsü ise, iki ülkenin güce sahip olması. Bu anlamda, her iki ülke de özel sektörde çok güçlü ve uluslar arası deneyime sahip" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*