Araç aynı, plaka farklı!

  • Giriş : 13.07.2007 / 10:35:00

Seçim yasakları nedeniyle Başbakanlık'a ait uçağı kullanmayan Erdoğan'ın, evinden havalimanına gitmek için Başbakanlık'a ait zırhlı aracı kullanması dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zırhlı araca resmi plaka yerine sivil plaka takıldı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçime ilişkin yasaklarının başlamasıyla birlikte Başbakanlık'a ait uçak ile helikopter yerine Türkiye'nin en pahalı jetiyle Muğla'daki seçim mitingine gitti. Ancak, Başbakanlık'a ait uçağı kullanmayan Erdoğan'ın, evinden havalimanına gitmek için, Başbakanlık'a ait resmi plaka yerine sivil plaka takılmış zırhlı makam aracını kullanması dikkat çekti.
22 Temmuz'da yapılacak seçimlere sayılı günler kaldı, seçim yasakları da dün başladı. Erdoğan, önceki gün Ankara'dan İstanbul'a Başbakanlık'a ait "ANA" uçağı ile geldi. Ancak, Akkök Şirketler Grubu'nun patronu Ömer Dinçkök'e ait Ak Havacılık bünyesindeki Falcon 900-B tipi uçakla Muğla'ya gitti. Bu uçağın, 35 milyon dolarlık fiyatıyla, Türkiye'nin en pahalı jeti olduğu öğrenildi.
Araç aynı, plaka farklı
Yasaklar nedeniyle Başbakanlık'a ait uçak ile helikopteri kullanmayan Erdoğan, Başbakanlık'a ait makam aracını ise kullandı. Sabah saatlerinde Üsküdar'daki evinin önünde "0002" numaralı kırmızı plaka takılı olan zırhlı makam aracının resmi plakası, görevliler tarafından son anda değiştirildi. Erdoğan evinden havalimanına, İstanbul'daki gezilerinde kullandığı sivil plaka takılmış zırhlı makam aracıyla geldi.
Başbakanlık yetkilileri, söz konusu aracın Başbakanlık'a ait olduğunu, Muğla'ya parti mitingine giden Erdoğan'ın bu araçla havalimanına gitmesinin seçim yasakları kapsamında olmadığını savundu.
Oysa, 298 Sayılı Kanun'un "Başbakan ve Bakanlara İlişkin Yasaklar" başlıklı 65. maddesinde, "seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde Başbakan ve bakanlarla milletvekilleri, yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezileri, makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamazlar" deniliyor.
Öte yandan yasaklar öncesinde İstanbul Valisi Muammer Güler ile Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah tarafından karşılanan Erdoğan'ı, yine yasak nedeniyle dün havalimanından sorumlu Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş uğurladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious