Araç kundaklama eylemleri Anadolu'ya yayılıyor

Araç kundaklama eylemleri Anadolu'ya yayılıyor.23596
  • Giriş : 31.12.2007 / 09:13:00
  • Güncelleme : 31.12.2007 / 09:16:50

Araç kundaklama olayları Anadolunun değişik illerine yayılmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şu ana kadar aralarında İstanbul, Ankara, Adana, Malatya, İzmir, Hakkari, Mersin, Gaziantep, Antalya'nın da bulunduğu birçok ilde onlarca araç kundaklandı.

Son iki günde İstanbul ve Malatya'da yakılan araçlarla rakam 100'ün üzerine çıktı. Söz konusu olaylarda yakalanan 60 sanıktan 30'u tutuklanarak cezaevine gönderildi. İstanbul polisinin yaptığı operasyonlarda yakalanan şahısların 8'inin ise DTP İstanbul İl Gençlik Kolları üyesi olduğu belirlendi. Araçları kundaklayan şahısların bölücü terör örgütü PKK'ya karşı sürdürülen sınır ötesi operasyonlara tepki vermek amacıyla kundaklama eylemleri başlattığı bildirildi.

İstanbul Aksaray'da bir kamyoneti kundaklamak isterken yakalanan Y.Ç. (18) ile G.E. (15) tutuklanıp cezaevine gönderildi. Malatya'da biri yolcu otobüsü olmak üzere 2 aracı kundaklayan E.S.İ. (22) ve H.Ö. (19) gözaltına alındı. Antalya'nın Alanya ilçesinde de 2 ay önce 5 aracın kundaklanması nedeniyle aranan M.T., Sütçüler Mahallesi'nde yakalandı. Şahsın Kaleiçi semtindeki kilisenin papazına da saldırı hazırlığında olduğu iddia edildi.

Aracı yakılan vatandaş perişan İstanbul Kâğıthane'de 12 aracın ateşe verilmesiyle başlayan kundaklama olayları vatandaşları mağdur ediyor. Otomobillerine kasko yaptırmadıkları için yakılan araçlarının bedelini sigortadan karşılayamayan vatandaşlar, hem kendilerinin hem de devletin zarara sokulduğunu söylüyor. Saldırganların özellikle Türk bayrağı asılı olan sokakları hedef aldığı iddia ediliyor. İşlettiği lokantanın önünde bir araç kundaklanan Sefer Bostan, "Birinci dairenin penceresinde ay-yıldızlı bayrak asılı olduğundan ilk önce bina ateşe verilmek istendi. Başarılı olamayınca aracı yaktılar." dedi. 2001 model Mercedes marka otomobili ateşe verilen eczacı Ahmet Fazıl Bilginoğlu da aracını hırsızlardan korumak için Büyükşehir Belediyesi'ne ait Stratejik Planlama Müdürlüğü binasının önüne park ettiğini belirtirken, "Belediyenin binasında MOBESE kamerası vardı. Hırsızlar araca yaklaşamıyordu. Ancak aklıma bir gün yakılacağı gelmemişti." diye konuştu. Sabaha karşı üç kişinin otomobilinin arka kapısını açarak içerisine benzin döküp yaktığını söyleyen öğretmen Adem Kaya ise, "Arabanın alarmı çaldı, ancak yetişemedik. LPG'li olduğundan otomobile kimseyi yaklaştırmadım. Patlasaydı çevreye büyük zarar verebilirdi." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious