Araç muayenesinde randevu sistem!

Araç muayenesinde randevu sistem!.14188
  • Giriş : 30.01.2009 / 18:32:00
  • Güncelleme : 30.01.2009 / 18:39:19

TÜVTURK Genel Müdürü Naci Başerdem, araç muayenesi için istasyonlarda zaman zaman yaşanan yoğunlukları randevu sistemi ile çözeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TÜVTURK'ün Bolu'da düzenlediği bilgilendirme resepsiyonuna katılan TÜVTURK Genel Müdürü Naci Başerdem, TÜVTURK'ün trafik ve araç güvenliğine sağladığı katkının önemine dikkat çekti. Başerdem, "Türkiye'de uluslararası standartlarda araç muayenesi ile trafik ve araç güvenliğinin önemli biçimde artmasını ve böylece kusurlu araçlardan dolayı oluşan trafik kazaların azalmasını bekliyoruz." dedi.

Ayrıca, araç muayenesinin satış sonrası hizmet standartlarında yükselmeye de yol açacağını sözlerine ekleyen Başerdem, önemli teknik bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesi ile imalat ve teknoloji sektörünün gelişmesine katkı sağlayacağını belirtti. Başerdem, düzenli araç muayenesi yaptırılmasının yakıt ve işletme giderlerinde de tasarruf sağlayacağını ifade etti. Başerdem, şöyle devam etti:

"TÜVTURK akreditasyonu hacim itibariyle, ülkemizin ve Avrupa'nın en kapsamlı akreditasyon projesidir. 14 Ekim 2008 itibarı ile TÜVTURK akredite olan 68 istasyonu ile A Tipi akrediteye bir uygun değerlendirme kuruluşu kimliği kazanmıştır. Böylelikle; TÜVTURK Kuzey ve Güney Taşıt Muayene İstasyonlarının uluslararası TS EN ISO 17020 standardı kapsamında bağımsızlık, tarafsızlık, dürüstlük ilkeleri doğrultusunda muayene faaliyetlerini yürüttükleri tescil edilmiştir. Diğer TÜVTURK istasyonlarının akreditasyonları da kapsam genişletme denetimleriyle gerçekleştirilecektir."

Türkiye'de bugüne kadar yapılmış özelleştirme operasyonları içinde devlet ile işbirliği en yüksek olanın araç muayene istasyonları projesi olduğuna belirten TÜVTURK Genel Müdürü Naci Başerdem, Bolu'da bir sabit istasyona ek olarak bir adet gezici istasyonun da hizmet vermeye başladığını belirtti. Başerdem, Bolu araç muayene istasyonlarında günde en az 210 adet araca muayene hizmeti verdiklerine dikkat çekerek şu bilgileri verdi:

"TÜVTURK araç muayene istasyonlarının her biri 20 yıl boyunca sürekli olarak Ulaştırma Bakanlığı'nın gerçekleştirdiği sıkı denetimler altında faaliyet gösterecek. Yeni araç muayene istasyonlarının yapım ve işletimi ile ilgili olarak açılan ihaleyi, 552 milyon Amerikan Doları ihale bedeli ödeyerek kazanmalarının yanı sıra kuruluş ve örgütlenme giderleri için 70 milyon Amerikan Doları, arsa hazırlık, inşaat ve ekipman giderleri için ise 378 milyon Amerikan Dolar harcayarak toplamda 1 milyar Amerikan Doları yatırım gerçekleştirdik."

Projenin sağladığı istihdama da dikkat çeken Başerdem, TÜVTURK'ün iş ortaklarıyla birlikte Türkiye çapında 1800'ü teknik personel olmak üzere toplamda 2 bin 400 kişiye yeni iş imkânı sağladıklarına vurgu yaptı. Türkiye'de 2008 yılında 4 milyon adet motorlu aracın muayenesini gerçekleştirebilmeyi hedeflediklerini de belirten Başerdem, "Türkiye'de 12 milyon adet motorlu araç bulunuyor. Bu araçların muayene edilmesinden elde edilen toplam gelirden, yaklaşık 7.3 milyar Amerikan Doları ciro üzerinden hazine payı 2.7 milyar doları ise katma değer vergisi olmak üzere devlete ödenecektir." dedi.

Araç muayenesi için istasyonlarda zaman zaman yaşanan yoğunlukları randevu sistemi ile çözeceklerini belirten Başerdem, merkezi rezervasyon sistemi ile internet aracılığıyla, çağrı merkezi üzerinden ve istasyonlardaki kiosklardan rezervasyon yapmanın mümkün olacağını dile getirdi. Başerdem, ayrıca, ilave kapasite ihtiyacı doğması halinde İstanbul ve Bursa öncelikli olmak üzere dört büyük ilde yeni istasyonların açılması için gerekli çalışmalara başlanacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*