Araç sayısı arttı, kazalar azaldı

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Türkiye'de motorlu taşıt sayısının son 9 yıl içinde yüzde 84 artarken, ölümlü trafik kazalarında ise yüzde 18 azalma olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ancak, Türkiye bu azalmaya rağmen OECD ülkeleri arasında en fazla ölümlü trafik kazalarının yaşandığı ikinci ülke konumunda bulunuyor. Bu durumun da, Türklerin iyi sürücü ve yolların da yetersiz olduğunu ortaya koyduğu belirtiliyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM), "Türkiye'deki araç sayısı ve ölümlü trafik kazaları" konulu bir araştırma yaptı. OECD 2006 Gerçekler Kitabı verileri üzerinde yapılan araştırmada, ilginç sonuçlar ortaya çıktı. TEKAM Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya, araştırmada, Türkiye'de son 9 yılda araç sayısında artış yaşanırken, ölümlü trafik kazalarında ise düşüşün yaşandığının ortay çıktığını kaydetti. Türkiye'de 1995 yılında her bin nüfus için motorlu taşıt sayısının 68 iken bu sayının 2004 yılında 125'e çıktığını belirten Prof. Dr. Kaya, buna göre, dokuz yıllık dönemde bin kişi başına düşen motorlu araç sayısının yüzde 84 arttığını dile getirdi. Ancak, buna rağmen Türkiye'nin araç sayısında OECD ülkeleri seviyesine ulaşamadığını ifade ederek, " Türkiye, 30 OECD ülkesi içinde bin kişiye düşen motorlu taşıt sayısında sonuncu sıradadır." dedi.

Yapılan araştırmada, bin kişiye düşen motorlu araç artışının ABD hariç tüm OECD ülkeleri ve Türkiye'de gerçekleştiğini dile getiren Prof. Dr. Kaya, "Bin kişiye düşen motorlu araç sayısı ülkemizde 2000 yılında 124, 2002'de 148, 2003'de 127 ve 2004'de 125 olmuştur. 2003 yılındaki düşüş vergi indirimi sağlayarak piyasadan hurda araçların çekilmesi nedeniyle olmuştur. 2004 yılında OECD ülkeleri içinde 1000 kişiye düşen motorlu araç sayısı en fazla 748 ile ABD'de olmuştur." açıklamasını yaptı.

Prof.Dr. Kaya, Türkiye'de araç sayısının artmasına rağmen 1995-2004 yılları arasındaki ölümlü trafik kazalarında ise düşüş olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Kaya,1995 yılında bir milyon nüfus başına 97 kişi trafik kazalarında ölürken, 2004 yılında ise bu sayının 80 kişiye gerilediğini belirtti.

Buna göre, Türkiye'nin ölümlü Trafik Kazası sayısında 30 OECD ülkesi içinde 11. sıraya düştüğünü işaret eden Prof. Dr. Kaya, "29 OECD ülkesinde bir milyon nüfus başına düşen ölümlü kazalarda 1995'ten 2004 yılına gidildiğinde, düşüş yaşanırken en fazla ölüm Rusya Federasyonunda olmuştur. Son yıllarda en fazla ölümlü trafik kazaları Rusya, Polonya ve Kore'de olmuştur." şeklinde konuştu.

2004 yılında her bir milyon motorlu araç başına düşen ölümlü Trafik Kazası sayısı açısından Türkiye'nin 642 ölüm olayı ile en kötü ikinci ülke olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kaya, Rusya Federasyonu ise 1241 ölüm olayı ile en fazla ölümlü kazaya sahip ülke rekorunu almıştır." ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Kaya, 30 OECD ülkesi içinde kişi başına düşen en az motorlu araç sayısına sahip olan Türkiye'de bir milyon araç başına düşen ölümlü trafik kazasında ikinci sırada olmasının Türklerin iyi sürücü ve yollarında mevcut araç trafiğine yeterli olmadığını göstertiğini dikkat çekti.

Prof. Dr. Kaya, Türkiyede nüfus başına düşen ölümlü kazalardaki azalmasının ise otoban ve ayrık yolların devreye girmesi, kullanılan araçların kalitesinin yükselmesi ve güvenli araçların kullanımının ölümlü kazaları azalmasında önemli rol oynadığının tespit edildiğini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious