Aracınız Kara Şimşek olabilir

Aracınız Kara Şimşek olabilir.15486
  • Giriş : 14.04.2008 / 23:52:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:40:40

Türk mucit, 80'li yılların kült dizisi 'Kara Şimşek'teki konuşan araba KİT"ten esinlenerek konuşan otomobil yaptı. 1300 YTL'yi bulan sistem aracınızı süper hale getiriyor. İşte o araç:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Denizli Pamukkale Üniversitesi'nde Teknik Koordinatör olarak görev yapan Türk mucit Metin Yerdelen, 80'li yıllarda televizyonlarda gösterilen "Kara Şimşek" dizisindeki konuşan araba "Kit"ten esinlenerek konuşan otomobil yaptı.

Bugüne kadar 'deprem saati', 'mayın kontrol', 'akıllı havlu' gibi buluşları ile gündeme gelen Metin Yerdelen (42), şimdi "konuşan otomobile" imza attı.
Yerdelen, eşi Zeliha'nın memleketi olan Osmaniye'ye gelerek yeni icadını tanıttı. Eşi ve kızı Ece (9) ile birlikte kendine ait otomobilde yaptığı güvenlik sistemini tanıtan Yerdelen, "Konuşan otomobil; kapıların açılıp kapanmasını, emniyet kemeri, lastik basıncı, akü voltaj düşüklüğü gibi uyarıların yanı sıra arabanıza bir bomba veya benzeri bir yüklemeyi de haber veriyor. En önemlisi de size araç içerisinde yapılan bir darp durumunda, motor stop ediyor, kapılar kilitleniyor, camlar kapanıyor ve sizin belirlediğiniz 4 kişinin cep telefonuna SMS göndererek sizin tehlikede olduğunuzu bildiriyor" dedi.

Projenin uygulandığı otomobillerin sürüş kontrolü de yaptığını anlatan Yerdelen, şunları söyledi:

"Otomobiliniz sürüş anında sizi hatalara karşı uyarır. Hatta yorgun veya uykusuz olduğunuz durumlarda da sizi dinlenmeniz için uyarıyor. Sistemde kameralar var. Dolayısıyla otomobilinize içten ya da dıştan yapılan müdahaleler anında kayıt altına alınıyor. Bu projenin amacı güvenli bir yaşam ve sürüşü kapsıyor."

Konuşan araba projesini hayatını kaybeden Vali Recep Yazıcıoğlu için hazırlamaya başladığını ancak kısmet olmadığını belirten Yerdelen, "Ülkemin insanlarını seviyorum ve yararlı olmak istiyorum. Bu projeyi sayın Recep Yazıcıoğlu için tasarlamıştım. Ancak nasip olmadı ve Yazıcıoğlu elim bir şekilde hayatını kaybetti" şeklinde konuştu.

Yerdelen, projenin maliyetinin güvenlik kapsamına göre 300 YTL ile 1.300 YTL arasında değişebileceğini, komut adeti arttıkça maliyetin yükseldiğini sözlerine ekledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious