Aracınızın kışlık bakımını ihmal etmeyin

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Araçlarda bahar ve yaz aylarında tehlike oluşturmayan olumsuzlukların, kışın mal ve can kayıplarına neden olabildiği, bundan dolayı araçların kış bakımından geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aracının periyodik kontrollerini yaptıran sürücülerin dahi kış mevsimi öncesinde bazı önlemler almaları gerektiği uyarısında bulunan Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Doç. Dr. Mustafa İlbaş, araçların performans değerlendirilmesinin yapılması, rolanti ve avans ayarı bozuk olabileceğini, yetkili servislere başvurulup mutlaka ayarlattırılması gerektiğini vurguladı.

Kış şartlarında soğuk motorun çevrilmesi için daha fazla enerji gerektiğini ve bu nedenle aküleri oldukça zor bir görevin beklediğine değinen Doç. Dr. İlbaş, kışa girmeden önce akünün kontrol ettirilmesi, zayıfsa şarj ettirilmesi veya yenilenmesi, hava ve yakıt filtrelerinin önerilen süre içerisinde değiştirilmesinin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yakıt sistemindeki nemin donmasını önlemek için, depoya ayda bir kez bir şişe buz önleyici katık eklenmesinde fayda olacağını aktaran Doç. Dr. İlbaş, "Borulardaki donmayı önlemek için yakıt deposu yarıdan fazla dolu tutulmalı. Motorun yağı ve yağ filtresi istenilen sürelerde değiştirilmeli. Soğutma sistemi iki yılda bir tamamen boşaltılıp yıkanarak tekrar doldurulmalı. Soğutma sıvısı seviyesi, durumu ve konsantrasyonunu kontrol edilmeli, eksilmişse eklenmeli. Termostatın çalışıp çalışmadığı, kayışların, kelepçelerin ve hortumların sıkılık ve durumları kontrol ettirilmeli. Ateşleme sistemi kontrol ettirilmeli. Cam silecekleri ve camlar temiz tutulmalı. Sileceklerin çalıştığından emin olunmalı. Aşınmış, sertleşmiş silecekler değiştirilmeli. Mümkün ise buzlanmaya karşı kış silecek lastikleri alınmalı. Cam sileceği sıvısı deposu doldurulmalı, sileceklerle far yıkayıcıları kısa bir süre yıkama modunda çalıştırılarak tesisatların sıvı ile dolması sağlanmalı. Yeterli miktarda cam silecek suyu stoklanmalı. Ayrıca, araçta buz kazıyıcı bulundurulmalı" uyarılarında bulundu.

Tüm lambaların kontrol edilmesi ve çalıştıklarından emin olunması, lamba üzerini kaplayan yol kirlerinin ıslak bezle temizlenmesi konularına açıklık getiren İlbaş, kaçaklara karşı egzoz sistemi kontrol ettirilmesi ve egzoz dumanının ölüm olaylarına neden olabileceği için aracın kapalı garajda çalıştırılarak ısıtılmaması gerektiğini vurguladı. Lastik dişlerinin mutlaka kontrol ettirilmesi gerektiğinin altını çizen İlbaş, "Eski lastiklerle kışa girilmemeli, aşınmış lastiklerin büyük sorunlara yol açabileceği unutulmamalı. Frenlerin bir tarafa çekmesi tehlikeli kaymalara neden olabileceği için eşit tuttuğundan emin olunmalı. Kışın yollar buzlanmaya karşı tuzlanıyor ve yol tuzları aracın metal kısımlarını çürütebilir. Boyanın bozulmaması için, mümkünse, araç ayda en az iki defa yıkanmalı. İyi bir cilalama da gereklidir. Kışın aracın içi de en az bir kez temizlenmelidir" şeklinde konuştu.

Doç. Dr. İlbaş teknik bakımların yanı sıra kış güvenliği açısından araçta, cep telefonu, battaniyeler, ilk yardım çantası, ışıldak ve reflektör gibi uyarı araçları, marş kabloları, kum ya da çekiş için paspas, çekme halatı, tekerlek zincirleri, el feneri, kar fırçası, küçük kürek, eldiven, bot ayakkabı, uzun yolculuklar için ayrıca mum, bir miktar yüksek enerjili kuru gıda, su, ekstra battaniye ve gerekli ilaçlar bulunması gerektiğini de dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious