Aracınızın muayenesini geciktirmeyin

Aracınızın muayenesini geciktirmeyin.15075
  • Giriş : 15.02.2008 / 10:57:00

TÜVTURK'un araç muayenesinde uygulamaya koyduğu yeni sistem çerçevesinde, zamanında muayene edilmeyen araçlara, her ay için yüzde 5 ''gecikme bedeli'' uygulanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğuş Otomotiv, Akfen, TüvSüd konsorsiyumu tarafından kurulan ve Ağustos 2007 itibariyle araç muayene istasyonlarını işletme yetkisini 20 yıllığına devralan TÜVTURK, muayene sistemini "Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirmeyi" amaçlıyor.

Muayene, binek araçlar için 20 dakika, ticari araçlar için 40 dakika sürecek. Fren tertibatından direksiyon sistemine, süspansiyon sisteminden egzoz emisyonuna kadar toplam 100 noktada kontrol ile araç muayenesi gerçekleştirilecek.

4'lü değerlendirme kriteri olacak

Mevcut uygulamalardaki şase, motor, plaka ve görüntü kontrolü daha ileriye taşınacak, kontrol ve test cihazları kullanılarak araçların gerçek durumu ortaya konulacak.

Araç muayenesinde, "kusursuz", "hafif kusurlu", "ağır kusurlu" ve "emniyetsiz" olmak üzere, 4'lü değerlendirme kriteri bulunacak. Bunlardan kusursuz ve hafif kusurlu araçlara onay belgesi verilecek.

Ancak hafif kusurlu araçlar için, kusurun giderilmesine yönelik eğitim ve destek sağlanacak.

Kötü durumdaki araçlara ise onay verilmeyecek ve bir ay içinde gerekli tamiratın yaptırılması istenecek. Yeni sistemde trafiğe çıkış onayı alamayan araçlar, trafikten men edilecek.

81 ile yayılacak

Şu ana kadar Trabzon ve Elazığ'da olmak üzere 2 ilde muayene istasyonlarını hizmete açan TÜVTURK, 2008 yılı sonuna kadar 81 ilde toplam 189 adet sabit muayene istasyonu kuracak.

81 adet gezici muayene istasyonu ile birlikte kurum, 270 noktada hizmet verecek. Yeni düzenlemeyle yönetmelik gereği aracın tescil edildiği ilin bağlı olduğu bölge sınırları içinde muayenesi yapılacak.

Örneğin kuzey bölgesi dahilinde tescil edilen araç, güney bölgesinde muayene edilemeyecek. Eski sistemde olduğu gibi yeni alınan özel araçların ilk muayenesi 3 yıl sonra yapılacak. Daha sonraki muayene periyodu da 2 yıl olacak.

Yeni sistemle muayene tarihinin geçirilmesi durumunda, araçlara her ay için yüzde 5 "gecikme bedeli" uygulanacak. Araç muayene istasyonlarındaki muayene ücreti ise Maliye Bakanlığı'nca belirlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious