Aracınızın yaz bakımını ihmal etmeyin

Aracınızın yaz bakımını ihmal etmeyin.8328
  • Giriş : 24.06.2009 / 18:54:00

Otomobiller yaz aylarında, kışın olduğundan daha çok kullanılıyor. Özellikle uzun menzilli yolculuklar yaz mevsiminde gerçekleşiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kışın daha çok iş-ev arasında yol alan otomobilleri bu mevsimde tatillerin de etkisiyle yollarda daha çok görüyoruz.

Yani otomobiller sıcak günlerde daha çok kullanılıyor. Oysa pek çok sürücü, otomobili için kış bakımı yaptırmasına rağmen yaz bakımını çok da gerekli görmez. Bunu insanların soğuk, yağmurlu ve karlı ortamda yolda kalmaktan korkmasına bağlamak mümkün. Ancak bu, araçların yaz bakımını ihmal etmeyi gerektirecek bir durum değil. Zira, yazın da bakımsız otomobil başınıza iş açıp kışın olduğundan daha fazla tehlikeye atabiliyor. Çok sıcak bir havada yol ortasında kalmak ya da tatil yolculuğunda bagajda çantalar, valizlerle bir de gece vakti dağ yolunda sorun yaşamak mümkün. Otomobilde yol alırken sorunla karşılaşmamak ya da en az sorun yaşamak için belli aralıklarla bakım yapmayı/yaptırmayı ihmal etmemek gerekiyor. Sade bir sürücü olarak yaz dönemine, uzun tatil yolculuklarına çıkmadan kontrol edeceğiniz bazı noktalar, yolculuk keyfinizin kaçmasını önleyecektir. Üstelik araç üzerindeki bazı ihmaller size daha sonra büyük faturalar olarak geri döner.

Lastikler otomobil üzerinde kışın olduğu gibi yaz sıcağında da mutlaka kontrolü gereken bölümlerden biridir. Özellikle diş derinliği azalan, çatlaklar oluşmuş lastikler sıcağın da etkisiyle yol tutuşunu kaybeder. Eriyen asfaltta tutunma sağlayamaz. Lastik basınçları da mutlaka kontrol edilmeli.

Klima, otomobili sıcaklarda daha konforlu hale getirirken aynı zamanda değiştirilmeyen filtreleri ile tehlike saçabiliyor. Kullanım sıklığına bağlı olarak klima polen filtrelerini iki yılda bir değiştirmekte fayda var. Böylece içeri alınan havanın da kalitesi artacaktır. Ayrıca klima gazı yeniden doldurtulmalı.

Bilinenin aksine motor yağları sıcak günlerde kışın olduğundan daha çok önem kazanır. Zira, sıcakta daha çabuk ısınan motor, yağın daha kolay eksilmesine yol açar.

Yağışların azalmasıyla yollarda tozlu ortam artacağından hava filtresinin de temiz olması gerekir. Çünkü, toz hava filtresini daha çabuk tıkar, motora hava girişi azalacağından yakıt tüketimi artar.

Yaz sıcakları sileceklerin lastik kısımlarını çok kolay deforme eder, değiştirilmediğinden camınız kullanılmaz hale gelebilir. Ayrıca cam suyuna yazın yağ çözücü bir madde koyarak daha iyi temizleme sağlayabilirsiniz.

Kış aylarında çamur, çukur gibi yerlerde araçların direksiyon, rot ve tekerler ayarları bozulabiliyor. Bu yüzden serviste yaptırılacak kontrollerde bu noktalara da baktırılmalı.

Aracın üzerinde bir kriko, bijon anahtarı, yedek lastik, seyyar aydınlatma, üçgen reflektör, ilkyardım ve yangın çantaları bulunmasını sağlayın. Bu ekipmanları sadece resmi muayene için değil, güvenli yolculuğunuz için aracınızda bulundurun.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*