Aradığınız anneye şu anda ulaşılamıyor

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Hepsi de dünya çapında tanınmış bir politikacı, bir iş kadını, bir sinema sanatçısı veya müzisyen.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İyi bir işleri, başarılı bir kariyerleri var, belki de mesleklerinin zirvesinde bulunuyorlar.

Ancak, aynı isimlerin diğer bir kimliği daha var: Annelik. TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Alarko Holding Yönetim Kurulu üyesi Leyla Alaton, pop müzik sanatçısı Sezen Aksu, sinema sanatçısı Türkan Şoray, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, eski Başbakan Tansu Çiller, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, kitlelere hitap ettikleri kadar aynı zamanda çocuklarına annelik yapıyorlar. New York Senatörü Hillary Clinton, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, İrlanda Devlet Başkanı Mary Mc Aleese, Letonya Devlet Başkanı Vaira Vike Freiberga, ABD’li barış annesi Cindy Sheehan, dünyaca ünlü pop müzik sanatçısı Madonna, sinema sanatçıları Demi Moore, Julia Roberts ve Kate Winstlet da hem anne olmanın güzelliğini yaşıyor hem de işlerini çocukları ile birlikte götürebilmenin zorluğuna katlanıyorlar. Kariyerleri ile çocukları arasında çoğu zaman çatışma yaşayan isimlere, bir de Anneler Günü’nde mercek tutmak istedik. ABD Başkanı Mackenzie Allen, 16 yaşındaki ikizler Horace ve Rebecca’yla 6 yaşındaki Amy’nin annesi. Ailesiyle birlikte yemin törenine giderken küçük kızının üzerine döktüğü meyve suyunun lekesini yardımcısının fularıyla gizlemeye çalışıyor. Beyaz Saray’daki ofisine girdiğinde de ilk hareketi topuklu ayakkabılarını fırlattığı gibi kendini koltuğa atmak. Bu gerçek bir öykü değil, yalnızca 2005 yılında gösterilmeye başlanan ‘The Chief/Başkomutan’ isimli diziden bir bölüm. ABD’nin bir kadın başkanı olmadı bugüne kadar; ancak ülke kamuoyunun 2008 seçimleri için bir kadın başkan fikrine alıştırıldığı dile getirildi. Bugün, dünyanın dört bir yanında kadın devlet başkanları, başbakanlar, kabine üyeleri bulunuyor. Siyasette, ekonomide ve sanat dünyasında önemli yerlerde bulunan bu isimlerin birçoğunun çocukları var. Dünyanın gözü önünde işlerini en iyi şekilde yapmak, diğer taraftan da çocuklarına iyi bir anne olmak onların en büyük sıkıntıları. Belki, bugünün ‘Anneler Günü’ olduğunun farkına bile varamayacaklar. Çocuklarından aldıkları bir hediye, bir tebrik telefonu onları belki diğer annelerden daha mutlu edecek bu yüzden.

Hillary Clinton (New York Senatörü): Eşi Bill Clinton’un başkanlığı döneminde first lady olarak görev yaptı. 2008’de yapılacak başkanlık seçimleri için aday olduğunu açıkladı Chelsea isimli bir kızı bulunuyor.

Dora Bakoyanni (Yunanistan Dışişleri Bakanı):Yunanistan’ın ilk kadın dışişleri bakanı, eski milletvekili ve Atina belediye başkanı. Aleksi ve Kostas adında iki çocuğu bulunuyor.

Ellen Johnson-Sirleaf (Liberya Devlet Başkanı): 8 Kasım 2005’te Afrika’nın halkoyu ile seçilmiş ilk kadın devlet başkanı oldu. Sirleaf’ın dört oğlu ve altı torunu var.

Michelle Bachelet (Şili Devlet Başkanı): 2006 yılında bu göreve geldi. 2000 yılında sağlık bakanı, iki yıl sonra ise ülkenin ilk kadın savunma bakanı oldu. Asıl mesleği doktorluk olan Bachelet’in üç çocuğu bulunuyor.

Mary McAleese (İrlanda Devlet Başkanı): 1997 Ekim ayında devlet başkanı olan McAleese, 2004’te bu göreve yeniden seçildi. 56 yaşındaki hukuk profesörünün üç çocuğu var.

Vaira Vike-Freiberga (Letonya Devlet Başkanı):1999 yılında Doğu Avrupa’nın ilk kadın devlet başkanı oldu. Arkasından 2003’te bu göreve yeniden geldi. Karlis ve Indra adında iki çocukları bulunuyor.

Cindy Shehan (ABD’li barış annesi): Orduda bulunan oğlu Casey’in 2004 yılı başında Bağdat’ta öldürülmesi üzerine, sorumlu tuttuğu ABD Başkanı George Bush’u adım adım izlemeye başladı. Teksas’taki çiftliğinin önüne kamp kurdu, kendini Beyaz Saray’a zincirledi. Shehan’ın bir kızı bulunuyor.

Tansu Çiller (Eski Başbakan): Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve tek kadın başbakanı. 1993-1996 yılları arasında üç hükümete başbakanlık etti. Ekonomi profesörü olan Çiller’in Mert ve Berk isminde iki oğlu var.

Nimet Çubukçu (Devlet Bakanı): Kabinenin tek kadın bakanı olan Çubukçu, AKP’nin kuruluşuyla birlikte siyasete atıldı. İstanbul milletvekili ve Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olan Nimet Çubukçu, bir çocuk annesi.

Tülay Tuğcu (Anayasa Mahkemesi Başkanı): Danıştay’da çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanan Tuğcu, geçtiğimiz yıl yüksek mahkemeye başkan seçildi. Tuğcu’nun iki çocuğu var.

Betül Mardin (Halkla ilişkiler uzmanı):Türkiye’nin ilk halkla ilişkiler uzmanı ve ilk şirketinin kurucusu, iletişimci. Birçok dalda ulusal ve uluslararası ödülleri bulunuyor. Şerife Leyla ve Mustafa Ömer adında iki çocuğu var.

Sezen Aksu (Türk pop müziği sanatçısı):1984 yılında çıkardığı ‘Sen Ağlama’ albümüyle Türk pop müziğinde önemli bir yer edinen Aksu, bu tarihten sonra birçok albüm çıkardı. 2006’da ‘Eksik Şiir’ isimli bir kitap çıkaran Aksu’nun Mithat Can isminde bir oğlu bulunuyor.

Türkan Şoray (Sinema sanatçısı): 1960’larda sinema ile tanışan ve bugüne kadar 200’e yakın filmde oynayan sanatçı, kendi alanında pek çok ödül de aldı. Yağmur adında bir kızı bulunuyor.

Arzuhan Doğan Yalçındağ (TÜSİAD Başkanı): 25 Ocak 2007’de TÜSİAD’a genel başkan seçilen Yalçındağ, patronlar kulübünün tarihindeki ilk kadın başkan sıfatını aldı. Mehmet Ali Yalçındağ ile evli olan Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın iki çocuğu bulunuyor.

Leyla Alaton (İş kadını):1989’da Alarko Şirketler Topluluğu Tanıtım Koordinatörü oldu. TÜGİAD ve Doğal Hayatı Koruma Derneği başta olmak üzere çok sayıda derneğin üyesi. Alarko Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu üyesi. Atlas ve Eros adında iki çocuğu var.

Madonna (Pop müzik sanatçısı):Tüm zamanların en başarılı solo kadın sanatçısı ve en çok satan kadın sanatçısı unvanı bulunduran sanatçı, sinema ve dansla da uğraşıyor. Lourdes adında bir kızı ve Rocco adında bir oğlu var. Evlatlık edindiği oğlu David Banda’yı ise bir Afrika ülkesi olan Malavi’den almıştı.

Demi Moore (Sinema sanatçısı): ABD’li sanatçı, rol aldığı tartışmalı filmlerden sonra Hollywood’un en çok aranan ve en pahalı aktrislerinden biri oldu. Bruce Wills ile evliliğinden üç çocuğu bulunuyor.

Julia Roberts (Sinema sanatçısı):İlk oyunculuğunu TV dizisi “Crime Story” adlı filmle gerçekleştiren sanatçı 30’un üzerinde filmde rol aldı. 2001’de ‘en iyi kadın oyuncu’ Oscar’ını alan Roberts’in 3 yaşında ikiz çocukları var.

Kate Winslet (Sinema sanatçısı):Oyunculuğa ilk adımını 11 yaşında atan sanatçı, Titanic filmiyle dünya çapında üne kavuştu. Beş kez Oscar’a aday gösterilen oyuncunun Mia adını verdiği bir kızı ve Joe adında bir erkek çocuğu bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious