Arafat dua ve gözyaşlarıyla anılıyor

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Filistinlilere yaklaşık 40 yıl boyunca önderlik eden Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat, bugün mezarı başında binlerce kişi tarafından dua ve gözyaşları ile anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arafat'ın ölüm yıl dönümü nedeniyle Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinden on binlerce kişi, yaşadığı dönemde Arafat'ın kalesi ve Filistin'in fiili başkenti sayılan Ramallah kentine akın etti.

Otobüslerle kente gelen Filistinliler daha sonra ellerinde Filistin bayrakları ve Arafat posterleriyle efsanevi liderin karargahı olan Mukata'ya yürüdüler.

Filistinli üst düzey yetkililer, Arafat'ın Mukata'daki mezarına çelenk koydu, dua okudu.

Filistinlilere yaklaşık 40 yıl boyunca önderlik eden Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat, 11 Kasım 2004'te tedavi gördüğü Fransa'da ölmüştü. Arafat'ın ölümünden sonra 1960'lardan beri Filistin siyasi hayatının en önemli hareketi olan El Fetih örgütü, parlamento seçimlerinde Hamas örgütü karşısında yenilgiye uğradı. İsrail'i tanımayan Hamas'ın hükümeti kurmasının ardından uluslararası toplum Filistin yönetimine ekonomik ambargo uygulamaya başladı.

ABBAS, ARAFAT'I MUTLU HABERLE ANDI

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinlilerin efsanevi lideri Yaser Arafat'ın ölümünün ikinci yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, ''Halkıma mutlu haberi vermek istiyorum. (İsrail ile) siyasi görüşmelerin yolunu açacak ve ablukayı kaldıracak bir ulusal birlik hükümetinin kurulması yolunda büyük ilerleme kaydettik'' dedi.

Mahmud Abbas, ''Allah kısmet ederse ay bitmeden önce bu hükümetin ışığı göreceğini ümit ediyorum'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious