Arafat'ta ortak dua: "Dünyada barış ve huzur"

Arafat'ta ortak dua:
  • Giriş : 19.12.2007 / 08:24:00

Dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca Müslüman, vakfeye durarak hacı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dilleri, ırkları, renkleri farklı; ama inançları bir, yaklaşık 4 milyon Müslüman, gözyaşları içinde el açıp Allah'tan af diledi. Arafat vakfesine duran Türkiyeli hacı adayları, Diyanet'in Hac Dairesi Başkanı Seyfettin Ersoy'un yaptığı duaya 'amin' dedi. Barış ve huzur talebini dile getiren, güvenlik kuvvetlerine dua eden Ersoy, 'temiz çevre' için de uyarılarda bulundu. 40 derecelik sıcağa aldırmayan hacı adayları, Peygamber Efendimiz'in Veda Hutbesi'ni okuduğu Cebel-i Rahme'nin (Rahmet Dağı) simsiyah taşlarını adeta beyaza çevirdi.

Cebel-i Rahme, Arafat'a ilk ulaşan hacı kafileleri tarafından boş yer bırakılmayacak şekilde dolduruldu. Sabah namazından sonra gelenler Cebel-i Rahme'de yer bulamadı. Arafat'ta toplanan Türk hacılara seslenen Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Arafat'ın bir mağfiret yeri olduğunu hatırlatarak, "Üzerimizdeki ihramın beyazlığı içimize aksın ve günahlarımızı temizlesin. Arafat, günahlarımıza kefaret olsun." diye konuştu.

Müslümanların hayat boyu hayalini kurduğu kutsal topraklarda bulunduğunu hatırlatan Bardakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ne mutlu bize. Şimdi Hz. Adem aleyhisselamdan bu yana peygamberlerin hatırası zihnimizde. Allah Resulü'nün burada irat ettiği Veda Hutbesi kulaklarımızda yankılanıyor. Şu anda imanımızın tazelendiği, ibadet bilincimizin derinleştiği, din kardeşliğimizin duygu ve davranışlara döküldüğü, İslam dinine mensup olmanın onurunu ve heyecanını yaşıyoruz." Arafat'a çıkmanın kum tepelerini aşmak ve kayalıklara çıkmak olmadığını ifade eden Bardakoğlu, "Burada bulunmak irfana ve ihsana, iyi bir Müslüman olmaya, ahlakta ve dürüstlükte kemale ulaşmaya adım atmaktır." dedi. Bardakoğlu, hacı adaylarından tüm insanlık, barış ve huzur için dua çağrısında bulundu.

Hac Dairesi Başkanı Seyfettin Ersoy da yaptığı 45 dakikalık vakfe duasında ülkenin bütünlüğünü bozmak isteyenlere karşı mücadele eden askerlere ve şehitlere dua etti. Ersoy ayrıca 'temiz çevre' için uyarıda bulundu. Bu yıl hacıların sayısının fazlalığı Arafat'ta ulaşım sıkıntısını gün yüzüne çıkardı. Geçmiş yıllarda gece yarısına kadar tamamlanan Arafat'a intikaller bu yıl sabah 10.00 sularında tamamlanabildi. Şehir merkezinden Arafat'a kadar kuyruklar oluştu. Arafat'a ulaşan hacı adaylarının bir kısmı ibadete başlarken bazıları da bir süre dinlenmeyi tercih etti. Arafat'ta öğle namazı ikindi namazı ile akşam namazı yatsı namazıyla cem edilip kılındı.

Suudlu işadamından 4 milyon kişiye kumanya

Suudi Arabistanlı işadamı Mahmut El Amudi'nin 2 milyon kişiye kumanya dağıtımı yapmak amacıyla inşa ettiği aşevi faaliyete geçti. Amudi de dağıtım hizmetlerini yerinde görmek için Arafat'a geldi. Amudi, bin 700 işçinin çalıştığı tesisle ilgili olarak şunları söyledi: "2 milyon Arafat'ta, 2 milyon da Müzdelife'de olmak üzere hacılara kumanya dağıtacağız. Kadınlara ve erkeklere ayrı ayrı yerlerde dağıtım yapıyoruz. Yemeklerin yanı sıra çay ve kahve de veriyoruz." Amudi, kumanya dağıtımının karşılığını ise Allah'tan beklediğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious