Araları açıldı mı?

Araları açıldı mı?.7214
  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Mumcu, Yılmaz'ı cep telefonundan aradı. Yılmaz ise telefonunu 'kırmızı' (hayır) tuşuna basarak açmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski başbakan Mesut Yılmaz, Rize mitingindeki konuşmasından sonra kendisine tepki veren ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu ile ipleri kopardı. Yılmaz, kendisini cep telefonundan arayan Mumcu'ya, kırmızı renkli "hayır" tuşuna basarak yanıt vermedi. Yılmaz'ın bu hareketi, Mumcu aradığı sırada yanında bulunan gazeteciye göstererek yapması dikkat çekti.
Mumcu, 3 Ağustos'ta Beykoz Konakları'ndaki evinde ziyaret ettiği Yılmaz'ın evinde yaklaşık 5 saat kaldıktan sonra kamuoyuna "mutabakata varıldığı" bilgisi verildi. Yılmaz, bu görüşmeden 1 gün sonra gittiği memleketi Rize'de düzenlenen mitingde, aktif siyasete ANAP'ta devam edeceğini, genel başkanlıkta gözünün olmadığını söyledi.

'Konuşacak bir şey yok'

Mitingden sonra Mumcu ve yakın kurmaylarının, dönüşü konusunda Yılmaz ile mutabakat olmadığı yönündeki açıklamaları, Yılmaz'ın tepki göstermesine neden oldu. Bu açıklamalardan sonra Yılmaz, araya bazı aracıların girmesine rağmen Mumcu'yla bir daha görüşmedi.
Yılmaz ile Mumcu arasındaki iplerin koptuğunu kesin olarak gösteren son sahneye, Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin tanıklık etti. Küçükşahin'in dünkü yazısında anlattığı sahne özetle şöyle:
Küçükşahin, Yılmaz ile Bodrum'daki yazlığına giderek görüştü. Görüşme sırasında Yılmaz'ın cep telefonu çaldı. Yılmaz'ın Küçükşahin'e uzattığı telefonun ekranında arayanın Mumcu olduğu yazıyordu. Küçükşahin, telefonu Yılmaz'a geri verdi ve açmasını bekledi. Ancak, Yılmaz, telefonu açmak yerine, kırmızı (hayır) tuşuna bastı. Yılmaz, Küçükşahin'in "Ama neden konuşmadınız?" sorusu üzerine "Mumcu ile konuşacak bir şey yok" karşılığını verdi.

Mumcu sessiz kaldı

Yılmaz'ın telefonuna bu şekilde yanıt vermemesi konusunda dün görüşü istenen Mumcu, akşama kadar sessizliğini korudu. Danışmanları, Mumcu'nun bu konuda herhangi bir yorumda bulunmayacağını söylemekle yetindiler.
Kulislerde, merkezde birlik arayışında sonuca ulaşması kolay görünmeyen Yılmaz'ın tekrar ANAP Genel Başkanlığı'na aday olabileceği konuşuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious