Aral’da petrol ve doğal gaz aranacak

  • Giriş : 27.02.2006 / 00:00:00

Aralarında Özbekistan'ında bulunduğu ve toplam beş ülkeden oluşan uluslararası konsorsiyum su yetersizliği nedeniyle büyük miktarda kuruyan Aral Gölü havzasında petrol ve doğal gaz arama çalışmasında bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Üç aşama halinde gerçekleştirilmesi planlanan arama çalışmalarının yaklaşık 300 milyon dolara mal olması bekleniyor. Yetkililer ilk etap için 80 ve ikinci etapta için de 200 milyon dolarlık masrafın hesabını yapıyor. Üçüncü etapta ise yapılacak 3 bin metrelik kazı çakışmasının sonunda petrol ve gaza ulaşması bekleniyor.

Havzadaki petrol ve gaz arama çalışmalarının 3 yıl sürüyebileceğini belirten yetkililer bölgede 30 dolayında ayrı noktadan petrol ve doğal gaza ulaşabileceğini söylüyor. Bölgedeki doğal gaz ve petrol rezervi hakkında ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Aral'da petrol arama çalışmalarında bulunacak konsorsiyumda ev sahibi Özbekistan'ın "Özbekneftigaz" şirketinin yanı sıra Rusya' nın "Lukoyl", Malezya'dan "Petronas", Güney Kore ve Çin'in Milli Petrol Şirketleri bulunuyor.

Özbekistan yılda ortalama 6 milyon ton dolayında ham petrol ve 90 milyar metreküp dolayında da ham doğal gaz üretiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious