Aranızda olmaktan çok mutluyum

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler ve eşi yaklaşık 75 bin Müslüman'ın yaşadığı Duisburg şehrinde Ayasofya camisinde verilen iftar yemeğine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Dinayet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Türk camilerinden biri olan Ayasofya Camisi'nin davetine katılan Cumhurbaşkanı ve eşi, yaklaşık iki buçuk saat boyunca camide kaldı. Geniş bir basın ordusunun takip ettiği Cumhurbaşkanı Horst Köhler, burada yaptığı konuşmada, Müslümanların Almanya'nın bir parçası olduğunu ifade ederek, karşılıklı diyaloğun önemine dikkat çekti. Düsseldorf Başkonsolosu Hakan Olcay ve DİTİB Genel Başkanı Rıdvan Çakır'ın da aralarında bulunduğu davetli topluluğuyla iftar yemeği yiyen Köhler, Müslümanların kutsal ibadetlerinden biri olan oruç ibadetinin geleneklerinden biri olan iftar sofrasında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ayasofya Camisi kurucularından ve Hür-Türk Genel Başkan yardımcısı olan Dr. Ahmet Ünalan tarafından dinlerarası diyaloğa ve toplumsal barışa katkıda bulunmak için Ramazan ayının çok iyi bir fırsat olacağı kanaatiyle yapılan davete katılan Cumhurbaşkanı Köhler, Almanya'da birlikte yaşamanın önemine dikkat çeken mesajlar verdi. Hiç kimsenin etnik ya da dinsel kimliğini bırakmasının istenemeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Köhler, aksine insanların toplumda etnik ve dinsel kimliklerle varolmaları gerektiğini vurguladı. Kendi çocukluğunda da göç geçmişi bulunan Cumhurbaşkanı Köhler, ikinci dünya savaşından sonra yaşamış oldukları Macaristan sınırında zorunlu göce tabi tutulmuşlar. Göçmenlerin sorunlarını çok iyi anlayabildiğini kaydeden Köhler; "Bu ziyaretimle Müslümanların yaşamının Almanya'daki yaşamın bir parçası olduğunu göstermek istiyorum. Almanya'da yaşayan Müslümanları nihayetinde burada kendilerini vatanlarında gibi hissetmelerini arzuluyorum." dedi.

Almanya'da doğup büyüyen, ya da Almanya'da yaşayan herkesin bu ülkenin bir parçası olduğuna dikkat çeken Köhler, hiç kimsenin dini, milli ve ailevi değerlerini bırakmasının istenilemeyeceğini belirtti. Okullarda verilen Almanca İslam din dersinin daha çok yaygınlaşması gerektiğini ifade eden Köhler, Almanca öğreniminin entegrasyonun en büyük şartı olduğunu vurguladı. "Almanya'da yaşayan göçmenler dinleri ve gelenekleri ile bu ülkenin bir parçasıdır" diyen Köhler, ancak diyalog ve karşılıklı tanışma ile sorunların aşılabileceğini kaydetti.

-Bayanların çalışmaları cumhurbaşkanını etkiledi-

Ayasofya Camisi kadın kollarıyla özel olarak basına kapalı görüşme yapan Cumhurbaşkanına öğretmen olan eşi eşlik etti. Tek tek bayanları dinleyen Cumhurbaşkanı, eğitimli dil bilen bayanların aktif bir şekilde sosyal hayatta yer almalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cami yönetiminde bayanlarında yer aldığını ifade eden kadın kolları, camide uyuma yönelik çalışmalar yaptıklarını ve Türk toplumunda bayanların ikinci sınıf muamele gördüklerine yönelik kanılardan rahatsız olduklarını dile getirdiler. Zorunlu evlilik, namus cinayeti gibi olayların çok abartıldığına dikkat çeken bayanlar, aksine Türk toplumunda bayanların yerinin çok önemli olduğuna değindiler. Cumhurbaşkanı ve eşinin çok ilgi gösterdiği bayan gurubun da yaşları 18 ile 35 arasında değişen 20'yi aşkın bayan bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious