Arap Antilobu 70 yıl sonra eve dönüyor

Arap Antilobu 70 yıl sonra eve dönüyor.8386
  • Giriş : 20.01.2009 / 16:20:00

Son yabani türü 1972 yılında öldürüldükten sonra doğal ortamında yeniden sayıları çoğaltılan Arap antilobu, 70 yıl aradan sonra yeniden anavatanına dönüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Birleşik Arap Emirlikleri'nin öncülüğüyle yürütülen çalışmalar kapsamında 20 Arap antilobunun, Ürdün'deki doğal ortamlarına salıverilecekleri belirtildi.

Arap Antilobu Muhafaza Koordinasyon Komitesi'ne başkanlık eden Abu Dabi Çevre Ajansı ile Ürdün'ün Akabe Özel Ekonomik Bölge Otoritesi arasında 2007 yılında varılan anlaşma gereği, 8 erkek ve 12 dişi Arap antilobunun Rum Vadisi'ndeki doğal ortamlarına salıverilecekleri açıklandı. 15 antilobun geçtiğimi hafta Ürdün'e getirildiği, önümüzdeki iki hafta içinde 5 antilobun daha getirileceği ifade edildi. Birleşik Arap Emirlikleri'nden askerî uçakla Ürdün'e getirilen hayvanların, salıverilmeden önce sağlık kontrollerinin yapılacağı kaydedildi.

Arap yarımadasının önemli bir kültür mirası olan Arap antilopları, doğal ortamlarına uyum sağlamaları için ilk olarak çitle örülü bir alanın içerisine bırakılacak.

Abu Dabi Çevre Ajansı Genel Sekreteri Mecid El Mansuri, Arap antilobunun yeniden doğal ortamına bırakılmalarının, BAE'nin bu türü korumaya yönelik çabalarının bir parçası olduğunu söyledi. Mansuri, hedeflerinin antiloplarının sayısını artırmak ve bölgede özgürce yaşayabilmelerini sağlamak olduğunu ekledi. Gelecekte daha fazla antilobun bölgeye salıverilmesi de bekleniyor.

Arap bölgesindeki son yabani Arap antilobu, 1972 yılında bir ovada yakalanarak öldürülmüş, bundan sonra bu hayvan çeşidi ortadan kaybolmuştu. 1980 yılında ABD'den yeniden alınan, insan tarafından yetiştirilen 10 adet antilop bölgede doğal ortamda yetiştirildikten sonra, sayısı 1986 yılında 33'e 1993 yılında da 161'e yükselmişti.

Umman Krallığı, 1979 yılında Harasize ovasını doğal koruma bölgesi haline getirmiş ve yabani antiloplar burada koruma altına alınmıştı. Arap Antilobu Koruma Bölgesi adı verilen koruma alanı, 1994 yılında Birleşmiş Milletler'in Dünya Mirasları Listesi'ne alınmış; ancak 2007 yılında Umman'ın bu bölgeyi yüzde 90 oranında küçültmesi ve buradaki hayvan türlerinin azalması sonucu bölge UNESCO tarafından söz konusu listeden çıkarılmıştı. UNESCO 1972 yılından bu yana ilk kez Kültür ve Doğal Mirası Koruma listesinden bir bölgeyi çıkarmış olmuştu.

Yüzölçümü 2,75 milyon hektarı ve denizden yüksekliği 3 metreyi bulan koruma alanında 1996 yılında yapılan sayımda 450 olan hayvan sayısının, 2007'de 65'e kadar düştüğü açıklanmıştı. Koruma alanı, dünyada Arap antiloplarının özgürce yaşadığı tek alan olarak biliniyor

Star

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*