Arap Birliği, birlik olamadı!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Kahire'de olağanüstü toplanan Arap parlamenterler,İsrail'in saldırılarına karşı birlik çağrısı yaptı, fakat somut bir sonuç çıkmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dönem Başkanı ve Ürdün Meclis Başkanı Abdülhadi Meceli, açılış konuşmasında, İsrail'in sivillere yönelik katliamını kınadı ve Arap ülkelerini İsrail'e karşı somut bir işbirliğine çağırdı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise uluslararası toplumun konuya yaklaşımını eleştirdiği konuşmasında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni ateşkesten yana olmamak ve İsrail'e arka çıkmakla itham etti.

Arap parlamenterlerin birlik çağrıları yaptığı toplantıdan somut bir sonuç çıkmadı. Toplantının ilk oturumunun ardından basına açıklama yapan Mısır Meclis Başkanı Ahmet Fethi Serur, İsrail'e karşı ortak savunma için şartların oluşmadığını ve bu konuda herhangi bir karar alınmayacağını ifade etti.

Ortadoğu'daki krizin barışçıl yöntemlerle çözülmesini isteyen Mısır, Arapların İsrail'e karşı ortak bir tutum belirlemesine sıcak bakmıyor. Mısır ve Ürdün haricindeki Arap ülkeleri İsrail'le barış anlaşması imzamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious